Палестина

Годината во Турција започна со мега про палестински протест

Десетици илјади луѓе денеска се собраа во Истанбул за да го одбележат почетокот на новата 2024 година со марш за Газа и да го осудат терористичкиот напад на ПКК од пред неколку недели, во кој загинаа повеќе од десет...

Крајевски: Зошто на спортистите од Израел им е дозволено да се натпреваруваат?

Фејзбук статус на Јован Крајевски, член на президиумот на Левица На спортистите од Русија и Белорусија веќе подолго време им се попречува нормално да учествуваат во спортот. Некаде им е забрането да се натпреваруваат под своето знаме, а некаде и...

Повик до Меѓународниот кривичен суд во Хаг да ги истражи израелските злосторства во Газа

ХАГ (АА) - Во знак на солидарност со Палестина, деца и нивните семејства маршираа до зградата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, Холандија, барајќи правда и истрага за израелските злосторства извршени во Газа, јавува Анадолу. Собирот, наречен „Детски марш“,...

Малезија забранува влез на израелски бродови

Малезија им забрани на сите товарни бродови под израелско знаме да се приклучуваат во нејзините пристаништа, како што рече, одговор на агресијата врз Газа, обвинувајќи го Израел за кршење на меѓународното право преку „масакр и бруталност врз Палестинците“. Во средата,...

Светот обединет во поддршката за Палестина – усвоена резолуцијата во ООН

Резолуцијата повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот“, како и „сите страни да ги почитуваат своите обврски според меѓународното право, вклучително и меѓународното хуманитарно право, особено во однос на заштитата на цивилите“. Одбиени беа два амандмана од САД. „За“ усвојување на...

Патна карта до никаде [Ноам Чомски]

Денес, во време кога продолжува израелско-палестинскиот мировен процес, продолжува и изградбата на бариерата што Израелците ја нарекуваат „безбедносна ограда”, а Палестинците – „ѕид на поделбата”. Претседателот Џорџ В. Буш и премиерот Ариел Шарон можеби имаат разлики во мислењата околу точната...

Режим на еврејска супремација од реката Јордан до Средоземното Море:Ова е апартхејд [Втор дел]

В. Ограничување на слободата на движење на Палестинците Израел им дозволува на своите еврејски и палестински граѓани и жители слободно да патуваат низ целата област. Исклучоци се забраната за влез во Појасот Газа, која ја дефинира како „непријателска територија“ и...

Режим на еврејска супремација од реката Јордан до Средоземното Море:Ова е апартхејд [Прв дел]

Повеќе од 14 милиони луѓе, приближно половина од нив Евреи, а другата половина Палестинци, живеат меѓу реката Јордан и Средоземното Море под единствена власт. Вообичаената перцепција во јавниот, политичкиот, правниот и медиумскиот дискурс е дека во оваа област функционираат...

Левица со иницијативи во советите за хуманитарна помош за Палестина

Застрашувачки се информациите од Газа, каде за неполн месец, само според официјалните статистики се убиени над 5.000 деца, додека античовечките дејствија продолжуваат секојдневно. Бројката на повредени се претпоставува дека е неколкукратно поголема, но за нив нема ниту лекови, ниту...

Левица поднесе декларација во собранието на РМ за солидарност со палестинскиот народ

Пратениците на Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на Собранието, поднесоа Предлог-Декларација за солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација. Во Декларацијата составена од девет точки, која се темели на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Почетокот на патот на свилата – Прво од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија...
- Advertisement -spot_img