Вести

ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под бизнис интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супермасија на бизнис - интересите врз интересите на работниот народ! Ова решение дополнително ќе ја зголеми експлоатацијата на работниците, која...

Здравствениот систем се распаѓа – здравствените работници експлоатирани и понижени

Последната хаварија на Државна болница ги затвори операционите сали, а пациентите се препраќаат во „8 Септември“ или во Градска болница за операции, додека, пак, здравствените работници се максимално експлоатирани и понижени. Партиските министри кои ги следат мал милион коруптивни...

Исмаил: Македонија направи стратешка и кобна грешка кога го „набрка“ турски тек кој носеше руски гас

„Ете, вчера на Македонскиот енергетски форум (МЕФ) во Скопје, токму ова ни го порача Амбасадорот на САД во државава: до коска да станеме енергетски и инфраструктурно зависни од колективниот запад чии енергенси ги плаќаме десет пати поскапо од тоа...

Содомизирани до смрт: Се појавуваат приказни за тортура во израелската база Сде Тејман

Шокантната тримесечна истрага на Њујорк Тајмс откри грозоморни детали за злоупотреба, тортура и малтретирање на Палестинците кои се чуваат во израелскиот притвор Сде Теиман. Излагањето, засновано на интервјуа со поранешни затвореници, израелски воени офицери, лекари и војници кои служеле...

Словенија ги вклучи партизанските песни во регистарот на нематеријално културно наследство

Партизанските песни, создадени за време на Втората светска војна, неодамна беа запишани во словенечкиот регистар на нематеријално културно наследство. Овие песни станаа исклучително популарни по војната, а иницијативата да се вклучат во регистарот на нематеријално културно наследство ја покрена „Партизанскиот...

Дипломатот Ристо Никовски реагира: Извините, ама чиста будалштина е кога Биљали тврди – „Американците ја создадоа Република Македонија.“

„Секој има право на свое мислење и на „своја вистина“, ама треба, ако веќе и не мора, сето тоа да биде во согласност со фактите. Без таков приод, сè паѓа во вода. Во спомнатиот текст, на пример, Биљали ја цитира...

БРИКС во моментов разгледува околу 30 барања од различни земји

БРИКС во моментов разгледува околу 30 барања од различни земји, кои предлагаат воспоставување на различни форми на соработка, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за „Прв канал“ во рамки на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург, објави...

Кина ја отвора најголемата соларна фарма во светот со годишен капацитет од 6,09 милијарди kWh

Централата има вкупен капацитет од 6,09 милијарди kWh, што е доволно за една мала земја за цела година. Кина штотуку ја поврза најголемата соларна централа во светот со мрежата во северозападниот дел на Ксинџијанг. Фабриката зафаќа површина од 81.000 хектари...

Шефовите на државите на Кина, Киргистан и Узбекистан го честитаа потпишувањето на меѓувладиниот договор за железничкиот проект

Кинескиот претседател Кси Џинпинг, претседателот на Киргистан Садир Јапаров и претседателот на Узбекистан Шавкат Мирзијоев во четвртокот преку видео врска го честитаа потпишувањето на меѓувладиниот договор во Пекинг за железничкиот проект Кина-Киргистан-Узбекистан. Кси посочи дека железницата е стратешки проект за...

Еуроникел ги принудува работниците на минимална плата – Левица со поддршка до работниците

„После промена на сопственичката структура во ЕУРОНИКЕЛ ИНДУСТРИ вработените кои со години работеа во оваа фабрика се оставени на егзистенцијален раб. Менаџментот на фабриката одлучи на работниците да им понуди нови договори со минимални плати, под закана доколку не...

Последни