Настани

Југословенската позиција во Неврзаните, причинител за сараевскиот расцут во олимписки град

Дека кремот на светските зимски спортови ќе дојде во градот на Миљацка и во неговите блиски планини ќе брка медали во слалом, нордиско скијање или боб, малкумина мислеа пред нешто повеќе од половина век. Како и да е, се разгоре...

Последниот процут на Патот на свилата, последно од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Циклус предавања: Патот на свилата помеѓу историјата и културата Среда, 27.03.2024Влезот е бесплатен Патот на свилата за последен пат доживува подем како трансверзала за економска и културна комуникација во текот на XIII и XIV век, што се поклопува со епохата на...

Ве покануваме на настан „Гласна Култура“ во Занаетчиски дом, Куманово

Ве покануваме на нашот настан од јавен карактер ГЛАСНА КУЛТУРА, кој ќе се одржи на 28.03.2024 (четврток) во Занаетчиски дом, Куманово. ГЛАСНА КУЛТУРА е културна иницијатива на движењето за социјална правда Ленка која има за цел да го обедини и...

Настан: „Од срце за Газа“ во Котур

На 25.03.2024 (понеделник) 18 ч. КОТУР Кафе и Филм ве поканува на хуманитарен настан за собирање донации за помош на погодените од окупацијата на Палестина и геноцидот во Газа Ова што го сведочиме во Газа не е хуманитарна криза, туку...

Марио Јанески: Друго оружје да се спротиставиме на нашите класни непријатели освен Левица немаме

„Во денешниот свет, младите несразмерно се оптоварени со сите зла на капитализмот. Оттаму, се прашувам, работи ли овој систем кон колективното ослободување на масите или е обликуван од сопствените интереси на капиталистичката буржоазија? Капитализмот, другари, се потпира на неговата...

Учесниците на Светскиот младински фестивал создадоа вистински „град на светската младина“, вели Путин

Последниот фестивал со долга традиција, оваа година инициран од Русија, се одржува од 1 до 7 март 2024 година, на сојузната територија Сириус, која се наоѓа во Низините Имерети во близина на Сочи, регионот Краснодар. Фестивалот се одржува повремено од...

(ВИДЕО) Игор Радев за „Патот на свилата“ помеѓу историјата и културата

Под „Патот на свилата“ се подразбираат оние магистрали на економска и културна комуникација што го поврзувале евроазиското копно, вели Д-р Игор Радев, реномираниот филолог, лингвист и синолог за Слободен печат. Целото интервју проследето го во видеото: https://www.youtube.com/watch?v=6wQ9J2Dn0X8

НАТО – Историја на лаги и измами!

Во рамките на Свесткиот Младински Фестивал, кој се одржува деновиве во Сочи, Русија, на кој претставник има и од нашата организација, ДСП-Ленка, имаше постојана изложба насловена како “НАТО - историја на лаги и измами”. Во рамките на изложбата беа претставени...

ПРЕТСТАВНИЦИ НА ЛЕВИЦА СЕ СРЕТНАА СО ПЕПЕ ЕСКОБАР НА МЛАДИНСКИОТ ФОРУМ ВО СОЧИ

,,БРИКС: Заедница на еднаквите" - беше насловена дискусијата на Светскиот младински фестивал, каде претставници од Левица остварија средба со бразилскиот новинар и теоретичар на современите геополитички односи, Пепе Ескобар. Ескобар е роден во Бразил, и главно работи како странски дописник...

ЦРВЕНА МЛАДИНА ДЕЛ ОД СВЕТСКИОТ МЛАДИНСКИ ФЕСТИВАЛ ВО РУСИЈА

Претставници на Црвена Младина на Светскиот младински фестивал 2024 година, каде што активно учество земаа 20 илјади представници од 180 земји. Делегација на Левица во текот на оваа седмица е дел од серија интелектуални, културни и едукативни настани. Учесниците имаа...

Последни