Колумни

Кога опинокот ќе стане чевел

Пишува: Виолета Аврамовска, советничка во општина Охрид од политичката партија Левица Маја Кадиевска од ИК на ДПМНЕ, држи предавање за пазарна економија. Жената се жали дека меѓу другите професии, дефицитарна професија е куќни помошнички или како што таа кажа, жени...

Здравевски: Левица повторно покажа дека е на вистинската страна

Пишува Петар Здравевски, борец за социјална правда Левица пак покажа дека е на вистинската страна, а медиумите пробуваат да ја оцрнат, бидејќи спонзорите им се на другата страна, заедно и сложни. Што се случува и зошто се случува? ДПМНЕ - СДС...

Мојсоска: Пратениците од власта и од опозицијата го укинаа филибастерот

,,Пратениците од власта и од опозицијата укинаа еден од столбовите на парламентарната демократија – филибастерингот, односно можноста за блокада на закони, откако прексиноќа, со мнозинство од 83 пратеника и двајца против, го донесоа новиот собраниски Деловник. Ова значи дека новиот...

Значењето на левичарската политика во Македонија

Пишува: Слободан „Боби“ Лазиќ, борец за социјална правда, член на ЛО Аеродром и трудовиот сектор при политичката партија Левица Левичарската политика, со своите принципи за социјална правда, економска еднаквост и заштита на правата на работниците е најдобрата политичка опција за...

Социо-политичките аспекти на иселувањето на младите во Македонија

Пишува: Дамјан Пешовски член на Црвена Младина и делегат во УСС на УКИМ Проблемот со иселување на младите не е нешто што започна од вчера. Ова се случува со децении наназад.  Започна уште од децениското владеење на ДПНЕ а продолжи...

Трајковски: Зошто струјата кај нас ќе поскапи за 15%?

Фејзбук статус на Проф. д-р Дејан Трајковски Многумина денеска се прашуваат зошто, поради поскапувањето на електричната енергија на европските берзи, енергијата морала и кај нас да поскапи за 10-15%? Објаснувањето е едноставно. Македонија увезува околу една третина од своите годишни потреби...

Даночни раеви за екстра профитирање на богатите

Пишува: Јулијана Штрковска - Колариќ, координатор на сектор финансии при политичката партија Левица Европските министри за финансии ја ажурираа листата на даночни раеви на ЕУ. На црната листа ги додадоа Антигва и Барбуда, Белизе и Сејшели, а ги отстранија Костарика,...

Кацаров: Да резимираме што направи Тимчо во изминатите две години

Фејзбук статус на активистот Тодор Кацаров Кратко резиме на тоа што за минатите две години Тимчо што направи и НЕ направи во Општина Аеродром: НАПРАВИ: 1.Направи предлог ДУП со кој населба Лисиче ќе стане бетонска џунгла. 2.За прв пат во историјата на општината...

Илиева: Октомври е розов месец, но борбата за термин ни најмалку не е таква

Пишува: Катерина Илиева Во насока на борбата со ракот на дојка, Министерството за здравство, следејќи ги препораките на ЕУ, СЗО, и примерите на земјите во Европа и САД, од април 2015 започна да спроведува организиран скрининг, а согласно програмата за...

Грамосли: Скопје – ликот на општествените болести

Фејсбук статус на Сандра Грамосли – Магистер инженер архитект Акните се показател на одреден дисбаланс во организмот. Се појавуваат најчесто од стрес, неправилна грижа за себе или се показател на одредени внатрешни болести и присуство на бактерии. Докторите обично велат да...

Последни