ДСП Ленка

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со кои историјата го докажува присуството на човекот дури и по неговото физичко уништување“. Политичкиот комесар на Подринскиот одред, Стево Филиповиќ, се...

Брутална експлоатација во „Кромберг и Шуберт“ – институциите не постапуваат

До политичката партија Левица пристигнаа информации од вработени во компанијата „Кромберг и Шуберт", кои се жалат на бруталните услови под кои се принудени да работат во оваа екстра профитабилна компанија. Работниците се жалат дека се принудени да работат дури...

Фидел Кастро за револуционерното значење на СССР 1970 година

Денес има, како што знаеме, теоретски супер-револуционери, суперлевичари, вистински „суперлуѓе“, кои можат да го уништат империјализмот набрзина со својот јазик. Има многу суперреволуционери на кои им недостасуваат сите поими за реалноста за проблемите и тешкотиите на револуцијата. Тие се...

Игра на гладните – слобода, светска лага

Пишува: Андреј Анѓеловиќ, социјален активист Мај 2024 година светот навлегол во воена состојба. Никој не прави чекор.„Сви јунаци ником поникоше, И у црну земљу погледаше” – Петар Његош Во неколку наврати имам јасно посочено и напишано дека луѓето како највисоко...

Германија е сè уште еден вид колонија на САД

Улфкоте извесно време беше уредник на познатиот германски дневен весник Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), каде што од прва рака беше убеден дека ЦИА и германската разузнавачка служба БНД поткупуваат новинари да пишуваат антируски и крајно прозападни и про -Статии...

Обвинителот на МКС Карим Кан поднесе барања за налог за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јаов Галант

Во чекор јасно пресметан да изврши притисок врз владата на Израел да ги прекине нападите во Газа, канцеларијата на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд Карим Кан објави дека поднесува барања за налози за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху...

Мециновиќ: Констатации како советник во Град Скопје за ситуацијата во градот

Пишува: Портпаролот на Левица и ново избран пратеник во собранието на Република Македонија од редовите на политичката партија Левица, Амар Мециновиќ На крајот на мојот мандат како член на Советот на Град Скопје, кој го извршував од крајот на февруари...

Битката на прилепчани против „Бехтел и Енка“

Во револуционерниот Прилеп, секојдневниот достоинствен живот на тамошните граѓани е загрозен од злосторничкиот консорциум „Бехтел и Енка“, од повеќе аспекти. Активисти на Левица од зелениот сектор како и од локалниот огранок Прилеп викендов одржаа средба со граѓанското здружение „Калеш...

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните звуци и глетки се резултат на меѓународна воена вежба која се одржува на воениот полигон "Криволак". Вежбата е во организација...

Општина Ресен најавува серија на покачувања

На наредната седница на советот на општина Ресен се планира покачување на цените на следните услуги: - Вода за пиење - Комуналните услуги - Одржување на јавна чистота во градот - Гробарина Точно е тоа дека овие услуги се на многу ниско ниво. Вода...

About Me

1511 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img