Палестина

Познатата писателка Ведрана Рудан до Урсула Фон Дер Лајен – Која си ти бабо?

Во интервју за српската утринска емисија на телевизијата „Прва“ познатата хрватска писателка Ведрана Рудан говореше „без влакна на јазикот“ во однос на нејзините ставови за актуелните политички случувања, од глобално и локално ниво. „Државата Израел е фашистичка земја, тупаница на...

Евреите, Израел и Холокаустот [Тони Клиф]

Раѓањето на ционизмот Француската револуција ги ослободи Евреите. Помеѓу 1789 и обединувањето на Германија и Италија по речиси еден век, исчезна физичкото, економското и интелектуалното гето. Менделсон, Хајне и Маркс, сите Евреи, беа истакнати личности во германската култура. Навистина, постоеше...

Изјава на политичкото крило на Хамас за вчерашниот терор

„За ескалацијата на ционистичката агресија и тероризам и обидите за упад на нејзината поразена армија Ескалацијата на ционистичкиот непријател на неговите ужасни масакри и геноцидна војна, под превезот на темнината, против домовите на беспомошните луѓе во Појасот Газа, со...

Зошто Кина гласаше против нацрт-резолуцијата во советот за безбедност на ОН за Израел-Палестинскиот конфликт?

Причините дадени од кинескиот амбасадор во ОН, Џанг Јун Кина во никој случај не е рамнодушна кон страдањата на луѓето во Газа. Она што Кина се противи е што нацрт-резолуцијата селективно избегнува да се повикува на основните причини за актуелната...

Русија испрати 27 тони хуманитарна помош за Палестина

Русија испрати 27 тони хуманитарна помош за цивилите во Појасот Газа, што ќе биде транспортирана од Египет, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации. Специјален авион полета од аеродромот во Раменскоје во близина на Москва за Ел-Ариш во Египет. Руската хуманитарна...

Црвена Младина го повика Османи да ги осуди воените злосторства од страна на Израел

Реакција на Црвена Младина Македонците и Палестинците имаат слична, трагична судбина, благодарение на заедничкиот душман – Британската држава, која е директен виновник за страдањата на овие два народа и историската неправда која ја трпат. И во Македонија и во Палестина се...

Левица: Етничкото чистење и геноцидот врз палестинците не смеат да се премолчуваат

Реакција на Левица – Сектор надворешна политика Веќе со денови сведочиме на несразмерна воена акција од Израел, која ја поддржаа голем број влади на земји од Колективниот запад вклучувајќи ја и македонската Влада, а чија последица е ново етничко чистење...

(Видео) Али Велши со пророчка анализа направена пред две години за израелско-палестинската ситуација

Аналитичарот и новинар Али Велши во неговото телевисико шоу „Велши на MSNBC“ во емисија пред две години има направено толку прецизна анализа на ситуацијата помеѓу Израел и Палестина. „Израел има право да постои и да се брани. Тоа е факт....

Левица повикува на солидарност со Палестинскиот народ

Премолчувањата на бројните воени злосторства, репресии, окупации на палестински територии, во период подолг од педесетина години, резултира со ново разгорување на конфликт, кој практично никогаш и не бил прекинат. Воено послабата палестинска страна, по бројните репресии и напади на...

Најголемиот концетрационен логор во светот

Пишува: Ивана Котлар Појасот Газа грубо може да се спореди со Варшавското гето или Терезиенштад, денес Терезин во Чешка. Речиси два милиони луѓе набиени на 365 km², живеат под воена и економска блокада од страна на Израелците. Целата област е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Почетокот на патот на свилата – Прво од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија...
- Advertisement -spot_img