Палестина

Социолошка анализа на „Нација во подем: Приказна за економското чудо на Израел“

Пишува: Кристијан Димков „Нација во подем Приказна за економското чудо на Израел“ е книга на Ден Сенор и Сол Сингер напишана во 2009та година, давајќи една па можеме слободно да кажеме многу пристрасна, многу арогантна верзија за економскиот раст и развој...

Содомизирани до смрт: Се појавуваат приказни за тортура во израелската база Сде Тејман

Шокантната тримесечна истрага на Њујорк Тајмс откри грозоморни детали за злоупотреба, тортура и малтретирање на Палестинците кои се чуваат во израелскиот притвор Сде Теиман. Излагањето, засновано на интервјуа со поранешни затвореници, израелски воени офицери, лекари и војници кои служеле...

Мексико се обидува да се приклучи на случајот за геноцид против Израел среде протестите во израелската амбасада

Во својата декларација, Мексико истакна аспекти како што се „намерно попречување на пристапот до хуманитарна помош“ и „уништување на културното наследство“. Мексико поднесе „декларација за интервенција“ до Меѓународниот суд на правдата во случајот за геноцид на Јужна Африка против Израел,...

До МКС пуштено барање да ја истражи Урсула фон дер Лајен од ЕУ за израелскиот геноцид во Газа.

Женевскиот меѓународен институт за истражување на мирот, ГИПРИ, побара од обвинителот на МКС да започне истрага против еврокомесарката Урсула фон дер Лајен за соучесништво во воени злосторства во окупирана Палестина, вклучително и во Газа. Женевскиот меѓународен институт за истражување на...

Игра на гладните – слобода, светска лага

Пишува: Андреј Анѓеловиќ, социјален активист Мај 2024 година светот навлегол во воена состојба. Никој не прави чекор.„Сви јунаци ником поникоше, И у црну земљу погледаше” – Петар Његош Во неколку наврати имам јасно посочено и напишано дека луѓето како највисоко...

Обвинителот на МКС Карим Кан поднесе барања за налог за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јаов Галант

Во чекор јасно пресметан да изврши притисок врз владата на Израел да ги прекине нападите во Газа, канцеларијата на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд Карим Кан објави дека поднесува барања за налози за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху...

Четири земји членки на ЕУ наскоро би можеле да ја признаат Палестина

RTE News објави дека се интензивираат разговорите меѓу Даблин, Мадрид, Љубљана и Ла Валета за потенцијалното заедничко признавање на палестинската државност. Ирската телевизија тврди дека тие земји чекаат гласање на Генералното собрание на Обединетите нации, може да резултира со отворање...

Србија испраќа хуманитарна помош во Газа

Србија испрати 900 тони хуманитарна помош во вредност од три милиони евра за Палестина, соопшти денеска Владата во Белград. Дел од храната, водата, медицинската опрема и шаторите за сместување на семејствата итно се испраќаат во Египет со авион во петок...

Куба повикува на мир на Блискиот Исток

На сликата е прикажан масовен кубански собир на чело со претседателот Мигел Дијаз-Канел Бермудез во солидарност со Газа во Хавана, 2 март Како одговор на тековната и алармантна ситуација на Блискиот Исток, Министерството за надворешни работи на Куба издаде соопштение...

Русија и Кина го поддржаа а САД го блокираше барањето на Палестина за полноправно членство во ОН

Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се препорачува на државата набљудувач Палестина да добие полноправно членство во Обединетите нации. Со 12 гласа против, еден против и два воздржани, Советот не усвои нацрт-резолуција со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img