Палестина

Зеленски: Како на Израел така и на Украина и е потребна помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата го критикуваше нападот на Иран врз Израел и истакна потребата од помош од неговите сојузници за одбрана на неговата земја од воздушните закани, истакнувајќи го ираелскиот пример. Исто така, повторно го покани Конгресот...

Иран во ОН: Западот го штити Израел од геноцидот во Газа, а го напаѓа правото на Иран за самоодбрана

Обраќање на иранскиот претставник во ОН „Иран постојано предупредуваше за последиците од злонамерните активности на режимот врз регионалниот и меѓународниот мир и безбедност. Иран покажа максимална воздржаност. Сега е време окупаторскиот режим да сноси целосна одговорност за својот последици“. „Веќе...

Над 33 000 убиени во геноцидот во Газа

Бројот на убиени во смртоносната офанзива на Израел на Појасот Газа од 7 октомври 2023 година достигна 33.482, потврдија денеска медицински извори во Газа, јавува палестинската агенција ВАФА. До денеска се регистриани најмалку 76.049 ранети. Само во последните 24 часа загинале...

Жителите на Газа покрај геноцидот го слават Бајрам

Жителите на Газа даваат се од себе за да го прослават празникот и се обидуваат да ја задржат насмевката и покрај војната која беснее веќе половина година. Се молеа пред урнатините на џамијата Ал Фарук во Рафах. Верниците ги посетија...

Израел се повлекува од јужна Газа, следуваат преговори во Каиро

Окупациските сили на израелската армија се повлекоа од јужните делови на Појасот Газа пред почетокот на новата рунда индиректни преговори со Хамас во Египет. Пред да се повлече, израелската армија прогласи победа во Хан Јунис, град во кој борбите...

Кина: Сакаме да одржуваме добри односи со Хамас

Хамас е дел од палестинското национално ткиво и Кина е заинтересирана за одржување на односите со движењето, изјави вчера претставникот на Министерството за надворешни работи на Пекинг Ванг Кеџијан за време на средбата со шефот на политичкото биро на...

Настан: „Од срце за Газа“ во Котур

На 25.03.2024 (понеделник) 18 ч. КОТУР Кафе и Филм ве поканува на хуманитарен настан за собирање донации за помош на погодените од окупацијата на Палестина и геноцидот во Газа Ова што го сведочиме во Газа не е хуманитарна криза, туку...

„Слободна Палестина“ извикува американски војник додека се самоубива

Во декември 2023 година, Рејчел Кори, исто така, се разнесе во знак на протест против геноцидот во Газа. Во неделата попладне, активен американски војник се самоуби пред израелската амбасада во Вашингтон во знак на протест против геноцидот во Палестина. На видеото...

Кина: Вооружениот отпор на палестинците не е тероризам

Кина ја изрази својата поддршка за правото на Палестинците на вооружена борба против Израел, нагласувајќи дека тоа не е тероризам за време на сослушувањето во Меѓународниот суд на правдата во случајот против илегалната окупација на палестинските територии од страна...

ОН драстично го намалува буџетот за Агенцијата за палестински бегалци

Агенцијата за палестински бегалци на Обединетите Нации (UNRWA) ќе се соочи со недостаток од 65 милиони долари до крајот на февруари, известува Њујорк Тајмс. Огромната дупка во буџетот на агенцијата која вработува околу 30,000 лица, од кои 13,000 се во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Во главниот град на Нигер се одржа митинг против американското воено присуство

Илјадници Нигеријци се собраа во саботата во главниот град Ниамеј на митинг против присуството на американски војници во земјата. И...
- Advertisement -spot_img