Бројот на убиени во смртоносната офанзива на Израел на Појасот Газа од 7 октомври 2023 година достигна 33.482, потврдија денеска медицински извори во Газа, јавува палестинската агенција ВАФА.

До денеска се регистриани најмалку 76.049 ранети.

Само во последните 24 часа загинале најмалку 122 лица, а 56 се повредени во израелските напади.

Според истите извори на кои се повикув ВАФА, многумина настрадани и понатаму се заробени под урнатините.