Украина

ВИЦ НА ДЕНОТ: Украина ќе учи од Македонија како да ги користи европските фондови

„Нашата земја е посочена токму од Европската комисија како една од земјите која што е на најнапредно ниво во делот на усогласеноста на земјоделскиот сектор со европските земјоделски политики и законодавство. Но, и користењето на средствата од ИПАРД фондовите...

Зеленски: Како на Израел така и на Украина и е потребна помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата го критикуваше нападот на Иран врз Израел и истакна потребата од помош од неговите сојузници за одбрана на неговата земја од воздушните закани, истакнувајќи го ираелскиот пример. Исто така, повторно го покани Конгресот...

САД потрошиле над 113 милијарди долари за војната во Украина

Американската влада потрошила најмалку 113 милијарди долари за војната во Украина, но таа сума може да се смета за многу поголема поради трошоците за замена на оружјето и муницијата испратени во Киев, процени Пентагон. Фокс њуз во септември објави дека...

Официјална Мoсквa јa обвинувa Укрaина зa терористичкиoт напад

Шефот на руската безбедност Патрушев ја обвини Украина за терористичкиот напад во регионот на Москва, отфрлајќи ја вмешаноста на ИСИС. Откако лидерот на Кремљ, Владимир Путин ги обвини „оние кои се борат против Русија во рацете на режимот во Киев“...

Осмоодделенецот кој спаси стoтина животи за време на терористичкиот напад во Москва (видео)!

Среде терористичкиот напад во Градското собрание Крокус, 15-годишниот Ислам Калилов покажа извонредна храброст водејќи над 100 лица на безбедно. И покрај неговата млада возраст, Ислам бил вработен со скратено работно време во гардеробата на концертната сала Крокус и бил добро...

Франција планира да испрати 2.000 војници во Украина

Директорот на Службата за надворешно разузнавање на Руската Федерација, Сергеј Наришкин за ТАСС изјави дека има информации за намерите на Франција да испрати воен контингент во Украина. Тој контингент моментално е во подготвителна фаза и ќе го сочинуваат околу...

НАТО – Историја на лаги и измами!

Во рамките на Свесткиот Младински Фестивал, кој се одржува деновиве во Сочи, Русија, на кој претставник има и од нашата организација, ДСП-Ленка, имаше постојана изложба насловена како “НАТО - историја на лаги и измами”. Во рамките на изложбата беа претставени...

Кина одби средба со Зеленски во Давос

Кина го одби барањето на Украина да се одржи средба во Давос меѓу кинескиот премиер Ли Чијанг, кој пристигна во Швајцарија за да учествува на Светскиот економски форум (СЕФ) и украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува „Политико“, повикувајќи се на...

Путин: Украина одби да преговара со Русија

Владимир Путин: Украина одби да преговара со Русија, „морони, се ќе беше завршено одамна“ „Да ве потсетам дека се договоривме во Истанбул. Се договоривме <…> Еден ден подоцна ги фрлија сите договори во ѓубре. Сега тие јавно кажаа: „Да, бевме...

Блумберг: Војна за Тајван би ја глобалната економија 10 трилиони долари

Изданието на весникот Блумберг пишува дека можната војна за Тајван би ја чини глобалната економија 10% од БДП, или околу 10 трилиони долари, и „ќе го засени ударот од војната во Украина, пандемијата Ковид и глобалната финансиска криза“. Затоа, агенцијата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img