Вести - Свет

Кина го изгради првиот нуклеарен реактор отпорен на распаѓање

За прв пат истражувачите од Универзитетот Цингхуа во Кина успешно демонстрираа реактор за нуклеарна фисија отпорен на распаѓање. Дизајнот на двојниот реактор може да генерира по 105 MW енергија и на него се работи од 2016 година. Технологијата е...

Двојните Аршини на Урсула фон дер Лајен – Обраќање на Европратеничката Лин Бојлан

Европратеничката Лин Бојлан од ирската политичка партија Sinn Fein и се обрати на Урсула фон дер Лајен во Европкиот Парламент. Бојлан упати низа критики кон владеењето на вон дер Лајен. Можете да го прочитате и видите нејзиното обраќање подолу:...

Азов на пат. Неонацистичката бригада ќе ја обиколува Европа. Планирани се појави и во Германија.

Пропагандната машина на движењето Азов ги претставува воените херои кои можете да ги допрете. На 21 јули, таа започнува европска турнеја со членовите на борбената единица на 3-та одделна јуришна бригада во украинската армија. Единицата, со која командува Андриј...

Европскиот Суд и Пресуди на Урсула фон дер Лајен

Европскиот суд пресуди дека Урсула фон дер Лајен, претседателка на Европската комисија, постапила спротивно европското право за одржување на прекумерна тајност околу договорите за вакцините за COVID-19. Урсула фон дер Лајен е мажена за Хеико фон дер Лајен, германски...

(Видео) Трамп погоден од истрел на неговиот митинг во Пенсилванија

Американската тајна служба објави дека „поранешниот претседател е безбеден“. Ова доаѓа откако беа испукани истрели на собир на Доналд Трамп во Пенсилванија. Поранешниот претседател веднаш беше изведен од бината откако беа испукани истрели од огнено оружје на неговиот митинг во...

Лидерот на „Ансаралла“, Абдул Малик Ал-Хути: САД сакаат саудијците да ги вовлечат во сеопшта војна!

Подолу ви ја пренесуваме содржината од прес конференцијата на Ал-Хути, лидерот на Јемен, кој предупреди дека САД во соработка со регионалните сили, пред се Саудиска Арабија и Израел, прават обиди за да го вовлечат во војна целиот регион. Саудијците мора...

Клер Дејли за Британските Избори

Како реакција на изборниот резултат на последните британски избори, Клер Дејли излезе со реакција. Лабуристите на Стармер добија 34 отсто од гласовите. Тоа е 6% помалку отколку во 2017 година, кога беа под водство на Џереми Корбин.Добија помалку гласови...

БЕЛГРАД-СКОПЈЕ ЗА 2 ЧАСА со српскиот брз воз „Сокол“

Најновите брзи возови, кои неодамна ги доби Србија имаат вкупно 250 седишта и ќе се движат со брзина од 200 километри на час. Министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ рече дека ова се најмодерните возови во Европа, а...

Последни