Украина

Украина спрема повторување на Чернобил?

Катастрофата во Чернобил може да се повтори. Украина очигледно се подготвува за терористички напад против ЗНПП. Киевските власти систематски ја зголемуваат можноста за експлозии на станицата и на тој начин подготвуваат терен за остварување на нивните криминални намери. Така, во...

Глобалната трговија во паника: Раст на цените на нафтата, природниот гас и пченицата

Цените на нафтата и природниот гас се искачија во понеделникот, додека цените на пченицата накратко се зголемија, бидејќи инвеститорите реагираа на кусиот и хаотичен бунт во Русија викендов. Пазарите беа главно фокусирани на тоа дали превирањата во Москва би...

Британците бараат укинување на санкциите против Русија – повеќе од 12.000 луѓе потпишале петиција

Повеќе од 12.000 Британци потпишаа петиција со која бараат од британската влада да одржи референдум за укинување на санкциите против Русија и запирање на помошта за Украина, објавено е на веб-страницата на британскиот парламент. „Доколку не ја промени својата политика,...

Во Македонија ќе се обучуваат 400 украински војници – министерката Петровска вели дека тоа бил нејзин предлог

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во интервју за украински медиуми, изјави дека се планира да се обучуваат 400 војници на украинската армија како дел од поддршката на нашата земја за Украина. „Да, ние веќе предложивме на властите во Украина...

Апсурдно! Зеленски го потпиша законот за забрана за увоз на книги од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потпиша закон со кој се забранува комерцијален увоз на книги од Русија, дел од серијата чекори насочени кон намалување на обемот на културните врски меѓу двете земји по избивање на војната во Украина. – Верувам...

Кина ги поддржува сите напори што водат кон мирно решение на украинската криза

Кина ги поддржува сите напори што водат кон мирно решение на украинската криза и ја цени активната улога на Јужна Африка и другите африкански земји во овој поглед, изјави во вторникот портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао...

Дали дел од оружјето кое САД го даде на Украина заврши во рацете на мексикански криминален картел?

Мексиканските медиуми јавуваат дека во рацете на мексиканскиот Заливски картел во Тамаулипас е забележан противтенковски ракетен фрлач Javelin, од кои неодамна илјадници беа испратени во Украина токму од САД. Материјалот е снимен во Матаморос во понеделникот а е емитуван во...

Њујорк Тајмс: Украина може да влезе во НАТО, но без териториите окупирани од Русија

„Западна Германија е преседан за земја која влезе во НАТО додека беше поделена. Во исто време, земјата продолжи да се стреми кон повторно обединување. Доколку Киев не успее да ја принуди руската армија да се повлече, тогаш значаен аргумент...

Главниот германски разузнавач тврди: Русија сè уште е способна да се бори на долг рок

Не гледам знаци на воено слабеење на Русија, изјави шефот на германската Федерална разузнавачка служба Бруно Кал. „Русија сè уште е способна да се бори на долг рок, пополнувајќи ги војниците со воен персонал, оружје и муниција“, рече Кал во...

Украина нападна руско училиште во пограничниот регион Белгород

Во саботата, украинските сили го гранатираа Шебекино во рускиот регион Белгород, изјави гувернерот Вјачеслав Гладков. Гладков рече дека најмалку едно лице е повредено, додавајќи дека жителите биле предупредени преку СМС и биле повикани да побараат засолниште. Шебекино е на околу...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Почетокот на патот на свилата – Прво од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија...
- Advertisement -spot_img