Израел

Србија испраќа хуманитарна помош во Газа

Србија испрати 900 тони хуманитарна помош во вредност од три милиони евра за Палестина, соопшти денеска Владата во Белград. Дел од храната, водата, медицинската опрема и шаторите за сместување на семејствата итно се испраќаат во Египет со авион во петок...

Русија одбива да го осуди ракетниот напад на Иран врз Израел

Русија одбива да го осуди ракетниот напад на Иран врз Израел, а постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН, Василиј Небензија, рече дека иранскиот напад „не се случил во вакуум“, туку е резултат на неуспехот на Советот за безбедност...

Иран во ОН: Западот го штити Израел од геноцидот во Газа, а го напаѓа правото на Иран за самоодбрана

Обраќање на иранскиот претставник во ОН „Иран постојано предупредуваше за последиците од злонамерните активности на режимот врз регионалниот и меѓународниот мир и безбедност. Иран покажа максимална воздржаност. Сега е време окупаторскиот режим да сноси целосна одговорност за својот последици“. „Веќе...

Иран го нападна Израел, Нетанјаху избега од државата!?

Иран лансираше дронови кон Израел, објавија Израелските одбранбени сили (ИДФ), што е очекуваниот одмазднички напад за неодамнешното бомбардирање на иранскиот конзулат во Дамаск. Според АВС news 400 до 500 беспилотни летала и проектили ќе бидат лансирани кон Израел, додека...

Протест во Шведска против учеството на Израел на Евровизија

Европската радиодифузна унија (ЕБУ), која го организира натпреварот за песна на Евровизија, го претставува настанот како неполитички. Но, често глобалната политичка клима се рефлектира во натпреварот, што оваа година се одржува во услови на протести и бојкоти поради геноцидот на...

Над 33 000 убиени во геноцидот во Газа

Бројот на убиени во смртоносната офанзива на Израел на Појасот Газа од 7 октомври 2023 година достигна 33.482, потврдија денеска медицински извори во Газа, јавува палестинската агенција ВАФА. До денеска се регистриани најмалку 76.049 ранети. Само во последните 24 часа загинале...

Жителите на Газа покрај геноцидот го слават Бајрам

Жителите на Газа даваат се од себе за да го прослават празникот и се обидуваат да ја задржат насмевката и покрај војната која беснее веќе половина година. Се молеа пред урнатините на џамијата Ал Фарук во Рафах. Верниците ги посетија...

Израел се повлекува од јужна Газа, следуваат преговори во Каиро

Окупациските сили на израелската армија се повлекоа од јужните делови на Појасот Газа пред почетокот на новата рунда индиректни преговори со Хамас во Египет. Пред да се повлече, израелската армија прогласи победа во Хан Јунис, град во кој борбите...

„Слободна Палестина“ извикува американски војник додека се самоубива

Во декември 2023 година, Рејчел Кори, исто така, се разнесе во знак на протест против геноцидот во Газа. Во неделата попладне, активен американски војник се самоуби пред израелската амбасада во Вашингтон во знак на протест против геноцидот во Палестина. На видеото...

Кина: Вооружениот отпор на палестинците не е тероризам

Кина ја изрази својата поддршка за правото на Палестинците на вооружена борба против Израел, нагласувајќи дека тоа не е тероризам за време на сослушувањето во Меѓународниот суд на правдата во случајот против илегалната окупација на палестинските територии од страна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img