Израел

Кинеските и руските бродови непречено минуваат низ Црвеното Море и не се цел на Хутите

Според Хутите, тоа е затоа што Кина и Русија не ја олеснуваат агресијата на Израел против Газа и како резултат на тоа не се нивна цел во блокадата на Црвеното Море. Официјален претставник на Хутите изјави дека Кина и...

АФЖ: Околу 50.000 бремени во газа под опсада на израелската армија

На почетокот на војната имаше 22 здравствени домови во Газа, но за само два месеци, израелската окупација уништи најголем дел од нив и преостанати се само седум. Лекарите и акушерите даваат сѐ од себе за да обезбедат грижа за...

Што се случува со Хутите и пловидбата во Црвеното море?

Анализа на воениот експерт Дарко Тодоровски Интересни настани се развиваат околу Хутите и пловидбата во Црвеното Море Како што се сеќавате, со избувнувањето на борбите во Газа, Хутите почнаа да ја напаѓаат израелската територија со рекети и беспилотни летала. Но, се...

Малезија забранува влез на израелски бродови

Малезија им забрани на сите товарни бродови под израелско знаме да се приклучуваат во нејзините пристаништа, како што рече, одговор на агресијата врз Газа, обвинувајќи го Израел за кршење на меѓународното право преку „масакр и бруталност врз Палестинците“. Во средата,...

Акциите на Хутите ја имаат намалено пазарната вредност на израелските компании за 23%

Израелскиот весник „Глоубс“ објави дека поради блокадата на бродовите во Црвеното Море од страна на јеменските Хути, бродските компании од Израел изгубиле околу 23% од нивната пазарна вредност, што претставува загуба која се брои во милијарди долари. Блокадата не...

САД активно размислува за воен напад на Јемен

Претставници на администрацијата на Бајден активно ги разгледуваат опциите за воен напад врз Јемен, откако Хутите поддржани од Иран, како и јеменската војска започнаа напади врз трговските бродови во Црвеното Море поврзани со Израел, како одговор на агресијата на...

Хутите нападнаа уште еден брод – Иран има целосна контрола врз Црвеното море

Командата на Хутите потврди дека денеска беспилотно летало на Хутите го погодило контејнерскиот брод Маерск Гибралтар во близина на брегот на Јемен. Не се знае степенот на штетата. Хутите продолжуваат да дејствуваат на доволно принципиелен начин што му овозможи на...

ОН: Помошта не стигнува до гладните во Газа

Луѓето во Појасот Газа изјавуваат дека се соочуваат со тешкост во добивањето на основни потреби, бидејќи се наметнати со високи цени за храна, каде што една конзерва грав им кошта 50 пати повеќе отколку обично. За да прехрани свои...

Светот обединет во поддршката за Палестина – усвоена резолуцијата во ООН

Резолуцијата повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот“, како и „сите страни да ги почитуваат своите обврски според меѓународното право, вклучително и меѓународното хуманитарно право, особено во однос на заштитата на цивилите“. Одбиени беа два амандмана од САД. „За“ усвојување на...

Нападнат уште еден танкер во Црвеното море близу Јемен

Противбродска ракета за која се сомнева дека е истрелана од јеменските Хути погоди танкер кој пловеше под норвешко знаме во Црвеното море во близина на брегот на Јемен што претставува клучна бродска рута. Нападите на танкери за нафта и хемиски...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Во НАТО – по секоја цена?

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Немав...
- Advertisement -spot_img