Израел

Режим на еврејска супремација од реката Јордан до Средоземното Море:Ова е апартхејд [Втор дел]

В. Ограничување на слободата на движење на Палестинците Израел им дозволува на своите еврејски и палестински граѓани и жители слободно да патуваат низ целата област. Исклучоци се забраната за влез во Појасот Газа, која ја дефинира како „непријателска територија“ и...

Режим на еврејска супремација од реката Јордан до Средоземното Море:Ова е апартхејд [Прв дел]

Повеќе од 14 милиони луѓе, приближно половина од нив Евреи, а другата половина Палестинци, живеат меѓу реката Јордан и Средоземното Море под единствена власт. Вообичаената перцепција во јавниот, политичкиот, правниот и медиумскиот дискурс е дека во оваа област функционираат...

Апасиев: Газа не е гробница на илијадници дечиња – Газа е гробница и на човештвото

Претседателот на Левица - проф. Димитар Апасиев, по однос на Предлог-Декларацијата за солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација: Cметаме дека ние не треба да бидеме ноеви, да си ја пикаме главата во песок и да не проговориме...

Левица поднесе декларација во собранието на РМ за солидарност со палестинскиот народ

Пратениците на Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на Собранието, поднесоа Предлог-Декларација за солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација. Во Декларацијата составена од девет точки, која се темели на...

Познатата писателка Ведрана Рудан до Урсула Фон Дер Лајен – Која си ти бабо?

Во интервју за српската утринска емисија на телевизијата „Прва“ познатата хрватска писателка Ведрана Рудан говореше „без влакна на јазикот“ во однос на нејзините ставови за актуелните политички случувања, од глобално и локално ниво. „Државата Израел е фашистичка земја, тупаница на...

Евреите, Израел и Холокаустот [Тони Клиф]

Раѓањето на ционизмот Француската револуција ги ослободи Евреите. Помеѓу 1789 и обединувањето на Германија и Италија по речиси еден век, исчезна физичкото, економското и интелектуалното гето. Менделсон, Хајне и Маркс, сите Евреи, беа истакнати личности во германската култура. Навистина, постоеше...

Изјава на политичкото крило на Хамас за вчерашниот терор

„За ескалацијата на ционистичката агресија и тероризам и обидите за упад на нејзината поразена армија Ескалацијата на ционистичкиот непријател на неговите ужасни масакри и геноцидна војна, под превезот на темнината, против домовите на беспомошните луѓе во Појасот Газа, со...

Црвена Младина го повика Османи да ги осуди воените злосторства од страна на Израел

Реакција на Црвена Младина Македонците и Палестинците имаат слична, трагична судбина, благодарение на заедничкиот душман – Британската држава, која е директен виновник за страдањата на овие два народа и историската неправда која ја трпат. И во Македонија и во Палестина се...

Левица: Етничкото чистење и геноцидот врз палестинците не смеат да се премолчуваат

Реакција на Левица – Сектор надворешна политика Веќе со денови сведочиме на несразмерна воена акција од Израел, која ја поддржаа голем број влади на земји од Колективниот запад вклучувајќи ја и македонската Влада, а чија последица е ново етничко чистење...

(Видео) Али Велши со пророчка анализа направена пред две години за израелско-палестинската ситуација

Аналитичарот и новинар Али Велши во неговото телевисико шоу „Велши на MSNBC“ во емисија пред две години има направено толку прецизна анализа на ситуацијата помеѓу Израел и Палестина. „Израел има право да постои и да се брани. Тоа е факт....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Почетокот на патот на свилата – Прво од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија...
- Advertisement -spot_img