ЕУ

Мојсоска: ЕУ/НАТО фундаментализмот ја донесе Македонија до најмал економски раст во регионот

Пишува: Јована Мојсоска, Генерален секретар и носител на ИЕ 5 при политичката партија Левица. Македонија бележи НАЈМАЛ економски раст од сите земји во регионот, според најновиот извештај од Светска банка. Ова се должи пред се, на големата зависност на македонската...

Фон дер Лајен бара од Финска да ја подготви ЕУ за војна

Европската комисија во средата побара од поранешниот претседател на Финска да подготви извештај за тоа како да се зајакне цивилната и одбранбената подготвеност на Европа. „Знаеме дека амбициите на Путин не завршуваат во Украина“, рече претседателката на Комисијата Урсула...

ЕУ треба да троши дополнителни 56 милијарди евра годишно на НАТО

Според истражувањето на Институтот за економски истражувања Лајбниц на Универзитетот во Минхен, европските земји-членки на НАТО треба да додадат уште 56 милијарди евра годишно за да достигнат целното ниво на трошење за одбранбениот систем на НАТО. Според информациите објавени...

Охридско (недо)разбирање

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Прославата на дваесетгодишнината на Охридскиот рамковен договор (ОРД) е само (скап) политички циркус или театар на апсурдот, кој треба/ше да се игнорира. Самиот настан е колку трагикомиќен, толку и...

Демократијата како безбедносна закана

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Да се каже дека Македонија е бизарна земја не е ни оригинално, ни интересно. Отрпнавме на сопствената ни ‘уникатност’ : името. границата, виртуелната оаза на мирот. чудниот конфликтот кој...

ЕУ без перспективи

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, проф. д-р Билјана Ванковска Не, не е грешка. Доста веќе зборуваме за перспективите на (Северна) Македонија во ЕУ, бидејќи тоа е можеби најневажното прашање во моментов. Обратното е она што е круцијално, бидејќи...

Илинден во банана – република

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, проф. д-р Билјана Ванковска Во бурата реакции во врска со билатералниот договор со Бугарија во очи ми падна една, која со еден Фејсбук статус го сумира сиот апсурдот содржан во актот: „Што бара...

Трамп се заканува со трговска војна против ЕУ

Како што пренесува Блумберг, во случај на победа на претстојните избори во САД, Доналд Трамп подготвува „трговска војна против Европа“ (ЕУ). Станува збор за контрамерки поради дигиталниот данок што некои членки на ЕУ го воведоа за американските технолошки гиганти како...

Религискиот фанатизам околу членството во Европската Унија

Пишува: Јован Крајевски, член на Президиумот на политичката партија Левица Да заборавиме за момент на криминалите на СДСМ. Да премолчиме на сите неисполнети ветувања. Да стиснеме заби за сите трагедии што се случија и што сè уште се случуваат. Да...

Клер Дејли: Ужасно е тоа што од Македонија побараа да го смени името и да си ја негира историјата

Наместо да бара меѓусебно почитување и соработка меѓу еднаквите, ЕУ ја искористи својата позиција за да се обиде да ги одвои земјите-кандидати од Русија и да бара многу неолиберални реформи, што значи дека индустријата и благосостојбата на граѓаните им...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img