Димитар Апасиев

Формиран Академскиот сенат на Левица

Денес, на 27-ми јануари 2024, беше основан Академскиот сенат, како помошно советодавно тело на Левица. На инаугурацијата присуствуваше аудиториум составен не само од членовите на Партијата, кои ја носат титулата доктори на науки и универзитетски професори, туку и многу...

Апасиев: Зошто имаме најмногу полицајци по глава на жител ако критичните објекти ги „обезбедуваат“ приватни агенции?

Фејзбук статус на Претседателот на политичката партија Левица, проф. д-р Димитар Апасиев Само да прашам: А зошто Контролата на летање, како стратешки објект, ни ја обезбедувала приватна агенција (читај партиска ПАРАВОЈСКА од битанги) - а не полицијата? ...

Пратениците на Левица го бојкотираа годишното обраќање на невидливиот претседател на Републиката

Ја известуваме македонската јавност дека двајцата опозициски пратеници на Политичката партија Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов – традиционално, веќе трета година по ред, не присуствуваа на пленарната седница, на која се обрати...

Левица со кривична пријава до Џафери за фрлените амандмани за деловникот

Пратениците на Левица – проф. д-р Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесоа заедничка кривична пријава против претседателот на Собранието на Република Македонија – Талат Џафери, заради основано сомневање дека сторил кривично дело „Злоупотреба...

Левица го одржа вториот пленум

На 2 декември, Левица го одржа Вториот редовен Пленум на партијата. Делегатите на Пленумот ги усвоија Статутарните одлуки, а на оваа сесија на Централниот комитет беше реизбран досегашниот состав на Президиумот. Президиумот на Левица, едногласно го реизбра проф. д-р Димитар Апасиев,...

Апасиев за А1он: Терористот треба да сфати дека нема веќе играчки со Левица

Интервју на претседателот на Левица, проф. д-р Димитар Апасиев за порталот а1 On Со сељаците треба сељачки, со силеџиите силеџиски, со дивјаците дивјачки. Нашето беше варварство, во споредба со нивното дивеење. Ниту една техника не е повредна од уставното право...

Левица поднесе декларација во собранието на РМ за солидарност со палестинскиот народ

Пратениците на Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на Собранието, поднесоа Предлог-Декларација за солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација. Во Декларацијата составена од девет точки, која се темели на...

Со европско знаменце Владата предлага поблаги казни за злоупотреба на службена положба и злосторничко здружување

Итнo е закажана собраниска комисија за европски прашања, власта турка измени на кривичниот законик со „Европско знаменце“. Владата предлага намалување на казни за „Злоупотреба на службена положба и овластување“ и „злосторничко здружување“, дела за кои се гоната најмногу поранешни функционери на...

Апасиев: Цел главен град е заложник на 20 битанги од ДУИ

Лидерот на Левица, партија која во Советот на Град Скопје има 4 советници, Проф. д-р Димитар Апасиев на Фејзбук напиша: „Цел главен град на земја-членка на НАТО е заложник на 20 битанги од ДУИ кои 15 години 'оделе' трета смена...

Апасиев: Управни судии ја отфрлиле тужбата за референдум повикувајќи се на непостоечки законски одредби

Фејзбук статус на претседателот на Левица - Проф. д-р Димитар Апасиев Управните судијки Дитурије Елези НЕЗИРИ + Ана ГЕРАСИМОВСКА + Даниела АНТОВСКА ми ја отфрлиле тужбата против Собранието на РМ (и неговиот претседател Талат Џафери) и се прогласиле за ненадлежни...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img