Димитар Апасиев

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Билјана Ванковска

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението на политичката партија Левица Вечерва, во одлична атмосфера, во присуство на претседателот на Левица проф. д-р Димитар Апасиев, кандидатката за претседател на Република Македонија, проф. д-р Билјана Ванковска и голем број членови и симпатизери...

Ванковска: Верувам во оваа генерација на млади и борбени политичари

Ќе ги извадиме ракавиците, помина времето на политичката коректност. За 10 години, Македонија е сѐ што немаме. За 10 години, Македонија е во многу лоша ситуација, порача професорката Билјана Ванковска која е кандидатка на Левица за претседател на државата. Нема...

Формиран Академскиот сенат на Левица

Денес, на 27-ми јануари 2024, беше основан Академскиот сенат, како помошно советодавно тело на Левица. На инаугурацијата присуствуваше аудиториум составен не само од членовите на Партијата, кои ја носат титулата доктори на науки и универзитетски професори, туку и многу...

Апасиев: Зошто имаме најмногу полицајци по глава на жител ако критичните објекти ги „обезбедуваат“ приватни агенции?

Фејзбук статус на Претседателот на политичката партија Левица, проф. д-р Димитар Апасиев Само да прашам: А зошто Контролата на летање, како стратешки објект, ни ја обезбедувала приватна агенција (читај партиска ПАРАВОЈСКА од битанги) - а не полицијата? ...

Пратениците на Левица го бојкотираа годишното обраќање на невидливиот претседател на Републиката

Ја известуваме македонската јавност дека двајцата опозициски пратеници на Политичката партија Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов – традиционално, веќе трета година по ред, не присуствуваа на пленарната седница, на која се обрати...

Левица со кривична пријава до Џафери за фрлените амандмани за деловникот

Пратениците на Левица – проф. д-р Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесоа заедничка кривична пријава против претседателот на Собранието на Република Македонија – Талат Џафери, заради основано сомневање дека сторил кривично дело „Злоупотреба...

Левица го одржа вториот пленум

На 2 декември, Левица го одржа Вториот редовен Пленум на партијата. Делегатите на Пленумот ги усвоија Статутарните одлуки, а на оваа сесија на Централниот комитет беше реизбран досегашниот состав на Президиумот. Президиумот на Левица, едногласно го реизбра проф. д-р Димитар Апасиев,...

Апасиев за А1он: Терористот треба да сфати дека нема веќе играчки со Левица

Интервју на претседателот на Левица, проф. д-р Димитар Апасиев за порталот а1 On Со сељаците треба сељачки, со силеџиите силеџиски, со дивјаците дивјачки. Нашето беше варварство, во споредба со нивното дивеење. Ниту една техника не е повредна од уставното право...

Левица поднесе декларација во собранието на РМ за солидарност со палестинскиот народ

Пратениците на Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на Собранието, поднесоа Предлог-Декларација за солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација. Во Декларацијата составена од девет точки, која се темели на...

Со европско знаменце Владата предлага поблаги казни за злоупотреба на службена положба и злосторничко здружување

Итнo е закажана собраниска комисија за европски прашања, власта турка измени на кривичниот законик со „Европско знаменце“. Владата предлага намалување на казни за „Злоупотреба на службена положба и овластување“ и „злосторничко здружување“, дела за кои се гоната најмногу поранешни функционери на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тамара Јованов: Што значи живот во продолжена сиромаштија?

Пишува: Тамара Јованов – Апасиева –  Професорка на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип  Што значи живот...
- Advertisement -spot_img