Екологија

Научниците се избезумени поради рекордно високите температури. Зошто не се и политичарите?

Невидениот раст на температурите на копното и на океаните, вклучувајќи ги и рекордните топлотни бранови и загревањето на северот на Атлантикот, се занемаруваат среде другите глобални грижи и покрај итните повици на научниците политичарите да се позанимаваат со ескалирачката...

Еко Долина: Ако влада лаже пресуда не лаже

Соопштение на еколошкото движење „Еко Долина“ БАБА ЛАЖЕ ТРАП НЕ ЛАЖЕ Почитувани наши подржувачи, во прилог ја гледате скандалозната дванаесетта по ред пресуда на Управниот Суд, која е во корист на Еуромакс Рисорсис. Со ова пресуда без никаква аргументација судиите (ги...

Левица и Црвена Младина со поддршка на протестната блокада против рудникот на смртта

Соопштение на политичката партија Левица Политичката партија Левица безрезервно ја поддржува протестната блокада на активистите од „Здрава Котлина" и струмичко која ќе се оддржи на 15 јули во Струмица и која има за цел одбрана на Струмичка котлина, југоистокот и...

Климатските промени на дело – Од ден на ден планетата е сѐ пожешка и пожешка

Трендот на секојдевно соборување температурни рекорди нема да трае долго, но 2023 сигурно ќе биде најтоплата година во историјата Средата била најтоплиот ден на планетата откако се мерат температурите на воздух, исто како што беа и вторникот и понеделникот пред...

Левица: Оживеани рудниците на смртта

Реакција на зелениот сектор при политичката партија Левица Со одлука на Вишиот Управен суд, и со притаена одлука на антидржавната предавничка Влада на ДУИ и СДС се дадоа одврзани раце на фирмата ЕКОЛОГ од Тетово, блиска до ДУИ, да го...

Јанчев: Рудник на смртта во Иловица нема да има!

Фејсбук статус на Саше Јанчев – Советник од Левица во Општина Гевгелија ДУИ има апсолутна моќ во државава. Имаат контрола врз извршна власт, судство, законодавство, обвинителство и тоа го користат да ја косоваризираат македонската економија со купување капитал со црни...

Ја штитам Беласица: Еколошка катастрофа и се случува на Беласица

Соопштение на здружението „Ја штитам Беласица“ На минатонеделниот марш бевме сведоци и на лоши слики кои го разгореа жарот за посилна и радикална борба. Бевме сведоци како илјадници дрва се уништени (според нас на неплански начин) за профит на одредни структури...

Како војната и климатските промени се напојуваатод истиот мотор што ја уништува планетата [Нил Фолкнер]

Глобалната криза се влошува. Климатските промени, сиромаштијата и војната го распарчуваат нашиот свет. Ова не се засебни прашања; тие не се „поединечни прашања“. Тие се поврзани. Тие се дел од системот на спротивставени држави и корпорации. Двигателот на системот...

Уништувањето на природата – 1909 година [Антон Панекук]

Во научната литература има бројни поплаки околу сѐ поголемото уништување на шумите. Но не е само радоста што секој љубител на природата ја чувствува кон шумите она што треба да се земе предвид. Има и важни материјални интереси, всушност...

Левица: Преспанското Eзеро пред умирање додека власта е замрзната во корупција

Реакција на зелениот сектор при политичката партија Левица Преспанското Eзеро е пред умирање додека власта на СДС И ДУИ се замрзнати во корупција и тонат во матни бизнис зделки. Министерката за животна средина Каја Шукова е нем набљудувач, а градоначалникот на...

Последни