Екологија

Левица: За 335 000 евра Аеродром се дави во ѓубре

Реакција на ЛО Аеродром при политичката партија Левица Jавните површини низ општина Аеродром никогаш не биле позапуштени. Низ цела општина се гледаат фрлени гранки, купови од лисја и кабаст отпад кој се одложува до контејнерите. Градоначалникот Тимчо Муцунски иако ветуваше...

Левица: Гори опасен отпад на депонијата Буково – молк од Пецаков и Тозиевски

Реакција на политичката партија Левица Веќе втор ден гори депонијата Буково лоцирана покрај патот Охрид - Ресен. Запален е токсичен пластичен отпад, а темниот облак ја обви Преспанската котлина и стигна до туристичкиот центар Отешево. Депонијата Буково е една од црните...

Хидроцентрали на Шар Планина – Жителите се жалат: Ни се уништува имотот и насадите

Изградбата на хидроцентралите на Шар планина од луѓе за кои има сомнежи дека се блиски до власта, ги револтира жителите од планинските села на Тетово. Пред неколку дена тие излегоа на протест. Како да не беше доволно тоа, тие...

Температурите во јули – највисоки во последните 120.000 години

Група научници кои се занимаваат со проучување на климатските промени заклучија дека ако се споредуваат температурните рекорди дека температурите измерени овој месец се највисоки во последните 120.000 години, а веројатно и од постоењето на цивилизацијата. Да ги нема климатските промени...

Левица: Порталот „Цивил“ започна црна пропаганда против учесниците на протестот против рудникот на смртта

Реакција на зелениот сектор при политичката партија Левица Платениците на власта започнаа црна кампања против учесниците на еко протестот во Струмица кои едногласно кажаа НЕ за отворање на рудникот на смртта. Продолжената рака на власта, медиумот “ЦИВИЛ” прибегна кон клевети и...

Токарев: Арбитражниот суд да не се користи како закана (видео)

Арбитражниот суд да не се користи како закана, порачуваат правниците. Правникот Влатко Токарев, кој магистрирал деловно и инвестициско право на престижниот Кембриџ вели дека не смее јавноста да се заплашува дека државата ќе плаќа висока отшета кон концесионерот. Тој...

Здрава Котлина: Лицемерните струмичани и перјаниците на СДСМ

Реакција на еколошкото здружение Здрава Котлина Во текст на Фронтлајн, новинарската перјаница на СДСМ, Љубиша Николовски ги нарече Струмичани, Ново Селци и сите останати во Југоисточна Македонија дека се лицемерни и дека ако победил Груевски на избори во декември 2016...

Здрава Котлина: Неколку прашања до Никола Груевски за Иловица

Соопштение на еколошкото здруштво Здрава Котлина Видовме што има напишано бившиот премиер во бегство па еве да го потсетиме со прашања: 1. Дали се сеќава Никола дека клучен услов, што е вметнат во самиот договор со број 24-6749/1 од 24.07.2012 во...

Научниците се избезумени поради рекордно високите температури. Зошто не се и политичарите?

Невидениот раст на температурите на копното и на океаните, вклучувајќи ги и рекордните топлотни бранови и загревањето на северот на Атлантикот, се занемаруваат среде другите глобални грижи и покрај итните повици на научниците политичарите да се позанимаваат со ескалирачката...

Еко Долина: Ако влада лаже пресуда не лаже

Соопштение на еколошкото движење „Еко Долина“ БАБА ЛАЖЕ ТРАП НЕ ЛАЖЕ Почитувани наши подржувачи, во прилог ја гледате скандалозната дванаесетта по ред пресуда на Управниот Суд, која е во корист на Еуромакс Рисорсис. Со ова пресуда без никаква аргументација судиите (ги...

Последни