ДСП Ленка

Зеленски повеќе не е легитимен лидер на Украина – Путин

Странските поддржувачи на Киев се обидуваат да ја обвинат за сите „непопуларни одлуки“ актуелната влада на земјата, рече рускиот претседател. Единствената легитимна власт во Украина сега е парламентот, тврди рускиот претседател Владимир Путин откако истече официјалниот мандат на Владимир Зеленски...

Мексико се обидува да се приклучи на случајот за геноцид против Израел среде протестите во израелската амбасада

Во својата декларација, Мексико истакна аспекти како што се „намерно попречување на пристапот до хуманитарна помош“ и „уништување на културното наследство“. Мексико поднесе „декларација за интервенција“ до Меѓународниот суд на правдата во случајот за геноцид на Јужна Африка против Израел,...

Работната сила на BYD речиси двојно поголема од Toyota во услови на подем на пазарот за електрични возила во Кина

Како што расте продажбата на електрични возила во Кина, работната сила на BYD брзо се прошири, додавајќи скоро 500.000 вработени од 2019 година. Работната сила на BYD сега е приближно двојно поголема од онаа на Toyota бидејќи кинескиот лидер...

Конго, Руанда, Јасеновац: Oва се најпознатите геноциди за кои немаше резолуции

Резолуцијата за Сребреница изгласана во ОН предизвика бурни реакции во Србија и регионот. Многумина истакнуваат дека оваа резолуција неправедно означува цела нација како геноцидна, додека историјата покажува дека бројни големи светски нации со текот на времето извршиле злосторства од...

Кацаров: Советниците на ДПМНЕ се слуги на крупниот градежен капитал

Видео интервју со основачот на соседската иницијатива „Да го зачуваме Лисиче“, Тодор Кацаров на протестот пред општина Аеродром Денеска сме собрани тука да го искажеме нашиот гнев кој ни се создаде, бидејќи градоначалникот и Советот на Општина Аеродром воопшто не...

Меџити најави преминување на пратеници од коалицијата на ДУИ во „Вреди“

„Европскиот фронт“ на ДУИ се намалува. Според најавите на лидерот на Демократско движење, Изет Меџити, партијата која е дел од коалицијата „Вреди“, тројца-четворица од вкупно 18 пратеници колку што доби мандати „Европскиот фронт“ на парламентарните избори, ќе се префрлат...

До МКС пуштено барање да ја истражи Урсула фон дер Лајен од ЕУ за израелскиот геноцид во Газа.

Женевскиот меѓународен институт за истражување на мирот, ГИПРИ, побара од обвинителот на МКС да започне истрага против еврокомесарката Урсула фон дер Лајен за соучесништво во воени злосторства во окупирана Палестина, вклучително и во Газа. Женевскиот меѓународен институт за истражување на...

(Видео) Богевски од Левица со шестчасовно говорење на седница на совет со цел блокирање на погубен ДУП во Кавадарци

„Шест часа траеше почетокот на блокирањето на погубниот ДУП. Ќе беседам од говорница со денови, ама нема да поддржам погубен детален урбанистички план. Предлог деталниот урбанистички план за населбата Силекс во Кавадарци е погубен и во спротивност со принципите...

ДПМНЕ шверцерски го носи катастрофалниот ДУП во Ново Лисиче

Од политичката партија Левица реагираат дека градоначалникот на општина Аеродром од редовите на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ на шверцерски начин се обидува да го протне катастрофалниот дуп ЈИ09 на седница на совет. Во прилог соопштението на политичката партија Левица, ЛО...

Солистички концерт на Арда Мустафаоглу во КИЦ

На 4ти јуни (вторник) со почеток од 19:19 часот во Културно информативен центар – Скопје,Салон 19:19 ќе се одржи солистички концерт на Арда Мустафаоглу. Арда Мустафаоглу – 21-годишен пијанист, чија кариера започнува на шестгодишна возраст e учесник на приближно 25...

About Me

1541 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Содомизирани до смрт: Се појавуваат приказни за тортура во израелската база Сде Тејман

Шокантната тримесечна истрага на Њујорк Тајмс откри грозоморни детали за злоупотреба, тортура и малтретирање на Палестинците кои се чуваат...
- Advertisement -spot_img