ДСП Ленка

Содомизирани до смрт: Се појавуваат приказни за тортура во израелската база Сде Тејман

Шокантната тримесечна истрага на Њујорк Тајмс откри грозоморни детали за злоупотреба, тортура и малтретирање на Палестинците кои се чуваат во израелскиот притвор Сде Теиман. Излагањето, засновано на интервјуа со поранешни затвореници, израелски воени офицери, лекари и војници кои служеле...

Словенија ги вклучи партизанските песни во регистарот на нематеријално културно наследство

Партизанските песни, создадени за време на Втората светска војна, неодамна беа запишани во словенечкиот регистар на нематеријално културно наследство. Овие песни станаа исклучително популарни по војната, а иницијативата да се вклучат во регистарот на нематеријално културно наследство ја покрена „Партизанскиот...

Дипломатот Ристо Никовски реагира: Извините, ама чиста будалштина е кога Биљали тврди – „Американците ја создадоа Република Македонија.“

„Секој има право на свое мислење и на „своја вистина“, ама треба, ако веќе и не мора, сето тоа да биде во согласност со фактите. Без таков приод, сè паѓа во вода. Во спомнатиот текст, на пример, Биљали ја цитира...

БРИКС во моментов разгледува околу 30 барања од различни земји

БРИКС во моментов разгледува околу 30 барања од различни земји, кои предлагаат воспоставување на различни форми на соработка, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за „Прв канал“ во рамки на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург, објави...

Кина ја отвора најголемата соларна фарма во светот со годишен капацитет од 6,09 милијарди kWh

Централата има вкупен капацитет од 6,09 милијарди kWh, што е доволно за една мала земја за цела година. Кина штотуку ја поврза најголемата соларна централа во светот со мрежата во северозападниот дел на Ксинџијанг. Фабриката зафаќа површина од 81.000 хектари...

Шефовите на државите на Кина, Киргистан и Узбекистан го честитаа потпишувањето на меѓувладиниот договор за железничкиот проект

Кинескиот претседател Кси Џинпинг, претседателот на Киргистан Садир Јапаров и претседателот на Узбекистан Шавкат Мирзијоев во четвртокот преку видео врска го честитаа потпишувањето на меѓувладиниот договор во Пекинг за железничкиот проект Кина-Киргистан-Узбекистан. Кси посочи дека железницата е стратешки проект за...

Еуроникел ги принудува работниците на минимална плата – Левица со поддршка до работниците

„После промена на сопственичката структура во ЕУРОНИКЕЛ ИНДУСТРИ вработените кои со години работеа во оваа фабрика се оставени на егзистенцијален раб. Менаџментот на фабриката одлучи на работниците да им понуди нови договори со минимални плати, под закана доколку не...

Џејмс Коноли, ирски револуционер и социјалист, роден на 5 јуни 1868 година

Џејмс Коноли, ирски револуционер и социјалист, член на Индустриските Работници од Светот и основач на Ирската Социјалистичка Републиканска партија Роден на 5 јуни 1868 година. Коноли ќе биде врзан за стол, неможен да стои од раните и погубен од страна...

На денешен ден во 1999 година, пред Пентагон се одржа голем протест против НАТО бомбардирањето на Југославија

Новинарката и поранешна членка на Црните Пантери, Моника Мурхед, објави: „Браќа и сестри, овде не се работи за сценариото што го подметнуваат, туку за воената и економска окупација на Југославија, а владата на Југославија е принудена да се повлече...

Црвена Младина го поддржа и се придружи на денешниот протестен собир за Палестина

„Денеска Црвена Младина даде поддршка и се придружи на протестниот собир на судентската иницијатива „УКИМ-ци за Палестина” под слоганот - ГАЗА Е ГЕНОЦИД Собирот беше со цел да се крене свеста на студентите за случувањата во Газа и да се...

About Me

1561 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пабло Неруда – Чилеански Писател и Комунист

На денешен ден 12.07.1904 година е роден големиот чилеански писател и комунист Нефтали Рикардо Рејес Басоалто кој подоцна се...
- Advertisement -spot_img