Србија

Дипломатот Ристо Никовски реагира: Извините, ама чиста будалштина е кога Биљали тврди – „Американците ја создадоа Република Македонија.“

„Секој има право на свое мислење и на „своја вистина“, ама треба, ако веќе и не мора, сето тоа да биде во согласност со фактите. Без таков приод, сè паѓа во вода. Во спомнатиот текст, на пример, Биљали ја цитира...

Белградскиот муфтија Мустафа Јусуфспахиќ: Српскиот народ не е геноциден, мојата Србија не го заслужува тоа

„Србија е мојата земја, ние живееме во неа и се молиме на Бога во џамиите, црквите и синагогите. Има илјадници џамии во кои се молат околу 600.000 муслимани кои живеат овде. Муслиманите на територијата на Србија, која е под...

Србија испраќа хуманитарна помош во Газа

Србија испрати 900 тони хуманитарна помош во вредност од три милиони евра за Палестина, соопшти денеска Владата во Белград. Дел од храната, водата, медицинската опрема и шаторите за сместување на семејствата итно се испраќаат во Египет со авион во петок...

Ќерката на пилотот кој прв полета да го брани српското небо од НАТО агресорите, тргнала по стапките на таткото херој и станала воен пилот

Bо неделата, на 24 март, се одбележа 25-годишнината од бомбардирањето на Сојузна Република Југославија (СРЈ). Иљo Аризанов бил првиот пилот кој полетал во борбена задача на 24 март 1999 година од аеродромот на ЈНА во Ниш. Познатиот српски пилот Иљo...

Најмладите жртви на НАТО агресијата

Мета на авионите на НАТО во 1999 година не беа само воени цели. На мета биле и патишта, мостови и цивилни објекти. Позади тоа останаа урнатини, страдања и жртви. Меѓу загинатите имало и деца. Во 78 дена бомбардирање загинаа...

Вучиќ: 78 дена уништуваа и убиваа деца, ама слободата никогаш нема да ни ја земат

По повод 25-годишнината од почетокот на агресијата на НАТО врз СР Југославија, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека Србија и покрај се е жива, разбудена, посилна, похрабра, пркосна и слободна и дека нејзината слобода никогаш нема да можат...

Русија на 25-годишнината од НАТО бомбардирањето на Југославија: Америка со оружје ја пумпа Приштина

„Пред четврт век, по налог на Белата куќа, Сојузна Република Југославија стана мета на варварско бомбардирање кое траеше 78 дена. Сега САД залудно се обидуваат да ја уверат меѓународната заедница да заборави на трагедијата Цинично го повикуваат Белград да сврти...

(Видео) Милош Биковиќ го изведе почесниот удар на фудбалскиот натпревар Србија – Русија

Српскиот и рускиот актер Милош Биковиќ, кој во Русија се прослави со улогата на Магомаев, симболично ја шутна топката пред натпреварот Русија-Србија. По стартот, актерот се прекрсти и се оддалечи од теренот.

Престрелката во Косово како резултат на угентувачката политика на Курти и НАТО

Реакција на Левица - Сектор Безбедност Група на 30 вооружени лица на 24ти септември се забарикадираа во Српски Православен манастир во близина на селото Бањска во регионот со мнозинско српско население. Престрелката завршува со мртов припадник на косовската полиција, додека...

Комунистите во Србија со барање до владата да поднесе барање за кандидатура во БРИКС

Новата комунистичка партија на Југославија (НКПЈ) ја повика Владата на Србија да донесе одлука за поднесување кандидатура за членство во БРИКС, меѓународна организација основана од Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. „Главната причина за поднесување кандидатура за влез во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Социолошка анализа на „Нација во подем: Приказна за економското чудо на Израел“

Пишува: Кристијан Димков „Нација во подем Приказна за економското чудо на Израел“ е книга на Ден Сенор и Сол Сингер напишана...
- Advertisement -spot_img