Русија

Путин во посета на Кина со цел продлабочување на стратешкото партнерство

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја посети Кина од 16 до 17 мај, при што ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг, објави во вторник Кремљ. Ова е прва дипломатска посета во странство на почетокот на новиот шестгодишен мандат...

САД ја повлекува својата војска од Нигер

Соединетите Држави ќе ги повлечат своите војници од Нигер, изјави неименуван извор за Њујорк Тајмс, додавајќи дека е постигнат договор меѓу американскиот заменик државен секретар Курт Кембел и раководството на Нигер. Околу 1.000 американски војници се во Нигер, каде што...

Зеленски: Како на Израел така и на Украина и е потребна помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата го критикуваше нападот на Иран врз Израел и истакна потребата од помош од неговите сојузници за одбрана на неговата земја од воздушните закани, истакнувајќи го ираелскиот пример. Исто така, повторно го покани Конгресот...

5 Малку познати факти за Јуриј Гагарин

Загубил молив во вселената Гагарин напишал само една забелешка во својот бродски дневник. По летот, одговарајќи пред комисија тој одговорил дека неговиот молив одлетал бидејќи се олабавил штрафот со кој што бил прицврстен за таблетот. Прв медал со кој е награден...

За Гагарин и неговиот историски лет во Вселената

До самата одлука на тогашната Советска Државна комисија, Гагарин не знаел дека токму тој ќе биде првиот избран космонаут кој ќе полета во Вселената. Јуриј Гагарин е роден на 9-ти март 1934 год. во близината на Смоленск, Русија.  Во 1955...

Руската економија продолжува да расте

Руската економија продолжува да расте на почетокот на 2024 година, потврди денеска премиерот на Руската Федерација, Михаил Мишустин. Мишустин истакна дека растот е извесен и дека ништо не се променило во таа смисла. – Мерките што ги презеде Владата минатата година...

Испрашување од ФСБ агент на еден од терористите во Москва (Видео)

ФСБ агент во видео интервју ги испрашува терористите за нивните планови по нападот. Терористите откриваат дека планирале да отидат во Киев. Сите терористи го спомнуваат Саифулио како координатор кој им дал инструкции и ресурси за нападот. Тие откриваат и...

САД потрошиле над 113 милијарди долари за војната во Украина

Американската влада потрошила најмалку 113 милијарди долари за војната во Украина, но таа сума може да се смета за многу поголема поради трошоците за замена на оружјето и муницијата испратени во Киев, процени Пентагон. Фокс њуз во септември објави дека...

Русија и отпиша долг од 26,7 милиони долари на Гвинеја Бисао

Русија и отпиша долг од 26,7 милиони долари кон Гвинеја Бисао, додека уште 940.000 долари ќе бидат реструктуирани, според двата релевантни договори меѓу земјите. Првиот договор се однесува на долг од 25,1 милиони долари според договорот од 2001 година...

Русија на 25-годишнината од НАТО бомбардирањето на Југославија: Америка со оружје ја пумпа Приштина

„Пред четврт век, по налог на Белата куќа, Сојузна Република Југославија стана мета на варварско бомбардирање кое траеше 78 дена. Сега САД залудно се обидуваат да ја уверат меѓународната заедница да заборави на трагедијата Цинично го повикуваат Белград да сврти...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мециновиќ: Констатации како советник во Град Скопје за ситуацијата во градот

Пишува: Портпаролот на Левица и ново избран пратеник во собранието на Република Македонија од редовите на политичката партија Левица,...
- Advertisement -spot_img