Русија

САД од Русија купила ураниум за рекордни 1,19 милијарди долари

Податоците на американската Канцеларија за попис, кои беа анализирани од страна на руската медиумска група РБК, го истакнуваат следново: Според информациите, увозот на ураниум од Русија во САД пораснал во однос на претходната година, достигнувајќи вредност од 830 милиони долари...

Делегација на Хамас во посета на Русија

Делегација на палестинското движење Хамас, предводена од шефот на Бирото за меѓународни односи, Муса Абу Марзук, во Москва се сретна со пратеникот на рускиот претседател за Блискиот Исток и африканските земји, заменик министерот за надворешни работи. „Разговаравме за начините за...

Улогата на кинеските војници во Октомвриската револуција

Кога во 1917 година избувна Октомвриската револуција во Русија живееја околу 200000 Кинези. Многумина од нив ги вршеа тешките работи во индустријата и земјоделството и со задоволство се придружија на борбата против угнетувањето од земјопоседниците и капиталистите. Во Црвената армија...

Путин: Украина одби да преговара со Русија

Владимир Путин: Украина одби да преговара со Русија, „морони, се ќе беше завршено одамна“ „Да ве потсетам дека се договоривме во Истанбул. Се договоривме <…> Еден ден подоцна ги фрлија сите договори во ѓубре. Сега тие јавно кажаа: „Да, бевме...

Рекордна трговска размена помеѓу Русија и НР Кина во 2023 година

Трговската размена меѓу НР Кина и Русија достигна рекордно високо ниво во 2023 година, додека трговијата со САД падна по првпат од 2019 година, покажуваат податоците на кинеската царина. НР Кина и Русија разменија стоки и услуги во вредност...

Во Украина ќе се мобилизираат само сиромашните

Украинските власти размислуваат за ослободување од мобилизација (резервација) за одговорните за воена служба кои земаат голема плата. - известува Форбс Во моментов, резервациите се достапни само за вработените во бизнисите означени како „критични“. Според изданието, властите сега размислуваат за воведување...

Како изгледаше новогодишното утро на децата во Советскиот Сојуз?

Од 1930-тите, сите детски градинки во СССР почнаа сериозно да ја слават Новата година. Организираа утрински претстави на кои децата беа облечени во различни тематски костими. Советскиот Сојуз немаше традиција да ги прославува празниците во костими, но, за прославата на...

Како изгледа новогодишното украсување во Русија?

Новогодишните декорации го креваат расположението и во најтемните и најстудените денови. А сијаличките на првата елка традиционално светнаа во Јакутск! Во главниот град на Јакутија, на 1 декември на плоштадот „Орџоникиѕе“ се палат сијаличките на новогодишната елка и на тој...

Крајевски: Зошто на спортистите од Израел им е дозволено да се натпреваруваат?

Фејзбук статус на Јован Крајевски, член на президиумот на Левица На спортистите од Русија и Белорусија веќе подолго време им се попречува нормално да учествуваат во спортот. Некаде им е забрането да се натпреваруваат под своето знаме, а некаде и...

Кинеските и руските бродови непречено минуваат низ Црвеното Море и не се цел на Хутите

Според Хутите, тоа е затоа што Кина и Русија не ја олеснуваат агресијата на Израел против Газа и како резултат на тоа не се нивна цел во блокадата на Црвеното Море. Официјален претставник на Хутите изјави дека Кина и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Енормни поскапувања до 300 отсто на катастарските услуги – еве ги новите цени

Промена за пресметките во имотните листови при купување стан Ако до сега во имотен лист покрај квадратурата се пишуваа и...
- Advertisement -spot_img