Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја посети Кина од 16 до 17 мај, при што ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг, објави во вторник Кремљ.

Ова е прва дипломатска посета во странство на почетокот на новиот шестгодишен мандат на Путин за зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Русија и Кина.

Кина и Русија прогласија партнерство „незабрането“ во февруари 2022 година, кога Путин го посети Пекинг само неколку дена пред почетокот на руската специјална воена операција во Украина. Русија драматично ја подобри соработката и партнерството со Кина откако САД и нивните сојузници се обидоа да ја изолираат Русија.

Трговијата меѓу Кина и Русија ќе достигне рекордни 240,1 милијарди долари во 2023 година, што е за 26,3 отсто повеќе од претходната година, покажуваат податоците на кинеската царина.