русија

Зеленски повеќе не е легитимен лидер на Украина – Путин

Странските поддржувачи на Киев се обидуваат да ја обвинат за сите „непопуларни одлуки“ актуелната влада на земјата, рече рускиот претседател. Единствената легитимна власт во Украина сега е парламентот, тврди рускиот претседател Владимир Путин откако истече официјалниот мандат на Владимир Зеленски...

Русија и Кина го поддржаа а САД го блокираше барањето на Палестина за полноправно членство во ОН

Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се препорачува на државата набљудувач Палестина да добие полноправно членство во Обединетите нации. Со 12 гласа против, еден против и два воздржани, Советот не усвои нацрт-резолуција со...

Кој е виновен за војната во Украина?

Еве четири гледишта за војната во Украина, наведени по редослед на зголемен цинизам за вината на САД за кризата: Руската инвазија на Украина беше целосно неиспровоцирана, а одговорот на САД беше благородна одбрана на демократијата и на меѓународниот поредок заснован...

40 лица загинаа, а повеќе од 100 се повредени за време на терористичкиот напад во Крокус Сити Хол во Москва

Најмалку 5 терористи застрелаа луѓе во Крокус, специјалци пристигнаа на местото на настанот, луѓето беа евакуирани од покривот на запалената зграда. Еден од очевидците ги опишува терористите: „Најмалку 5 копилиња, брадести. Тие се однесуваа како да беа подготвени и обучени...

Учесниците на Светскиот младински фестивал создадоа вистински „град на светската младина“, вели Путин

Последниот фестивал со долга традиција, оваа година инициран од Русија, се одржува од 1 до 7 март 2024 година, на сојузната територија Сириус, која се наоѓа во Низините Имерети во близина на Сочи, регионот Краснодар. Фестивалот се одржува повремено од...

НАТО – Историја на лаги и измами!

Во рамките на Свесткиот Младински Фестивал, кој се одржува деновиве во Сочи, Русија, на кој претставник има и од нашата организација, ДСП-Ленка, имаше постојана изложба насловена како “НАТО - историја на лаги и измами”. Во рамките на изложбата беа претставени...

ПРЕТСТАВНИЦИ НА ЛЕВИЦА СЕ СРЕТНАА СО ПЕПЕ ЕСКОБАР НА МЛАДИНСКИОТ ФОРУМ ВО СОЧИ

,,БРИКС: Заедница на еднаквите" - беше насловена дискусијата на Светскиот младински фестивал, каде претставници од Левица остварија средба со бразилскиот новинар и теоретичар на современите геополитички односи, Пепе Ескобар. Ескобар е роден во Бразил, и главно работи како странски дописник...

ЦРВЕНА МЛАДИНА ДЕЛ ОД СВЕТСКИОТ МЛАДИНСКИ ФЕСТИВАЛ ВО РУСИЈА

Претставници на Црвена Младина на Светскиот младински фестивал 2024 година, каде што активно учество земаа 20 илјади представници од 180 земји. Делегација на Левица во текот на оваа седмица е дел од серија интелектуални, културни и едукативни настани. Учесниците имаа...

Најголемиот број нови милионери ќе доаѓаат од БРИКС

Извештајот од консултантската куќа "Хенли и партнери" претскажува значителен раст на бројот на милионери во земјите од групата БРИКС во идната деценија. Ова очекување настапува како резултат на зголемувањето на богатството во овие земји, што ќе допринесе за историскиот...

НАТО и противречностите во западниот империјализам

Неодамнешниот самит во Варшава беше полн со противречности и напнатост меѓу членките на Пактот. На виделина излегоа кршливоста на моќта на НАТО и нестабилноста на светските односи. (Забелешка: Статијата е напишана пред неодамнешните изјави на Доналд Трамп за НАТО и пред...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img