Забава

Маж побарал да се фотографира со германска политичарка, па ја намачкал со измет

Демонстрант во градот Даун во петокот ја намачкал со измет политичарката на АфД (Алтернатива за Германија) и претставничка во Бундестагот,  Фон Сторч. Политичарката за ДПА изјави дека маж побарал да се фотографира со неа, но наместо тоа тој ја намачкал со...

Апасиев: Цел главен град е заложник на 20 битанги од ДУИ

Лидерот на Левица, партија која во Советот на Град Скопје има 4 советници, Проф. д-р Димитар Апасиев на Фејзбук напиша: „Цел главен град на земја-членка на НАТО е заложник на 20 битанги од ДУИ кои 15 години 'оделе' трета смена...

Нов гаф на Бајден: заврши говор со „Боже зачувај ја кралицата“ (видео)

Американскиот претседател Џозеф Бајден одржа говор на националниот самит за Побезбедни заедници во Конектикат, повикувајќи на построги закони за контрола на оружјето, но на крајот од својот говор тој ги збуни присутните велејќи „Боже чувај ја кралицата“. На интернет се...

Апасиев ги „пошљака“ ЕУ бирократите

Фејзбук статус на претседателот на Левица - Димитар Апасиев Дипломатските коли ПАРКИРАНИ НА ТРОТОАР пред канцеларијата на ЕУ во Скопје. p.s. И у Брисел вака ли паркирате бе, ајвани!? https://www.facebook.com/ApasievLevica/posts/pfbid02o1pERE5BNxmEkcsfXecbkkAtJWmrayen65zzqSm5Vjvdw8zSpavd3PqrVjCUW39Wl

Сандра Перовиќ ќе учествува во гласањето за наградата Златен глобус

БЕЛГРАД: Здружението на странски новинари акредитирани во Холивуд (HFPA) ја избра филмската критичарка, телевизиска сценаристка и уредничка на РТС Сандра Перовиќ за нов гласач за престижната награда „Златен глобус“, која се доделува за филм и телевизија, како во Америка,...

Лилјана Петровиќ-Батлер: „Додека беше Тито, додека беше комунизам, никој не беше гладен“

По повод Светскиот ден на Ромите, ви пренесуваме извадок од интервјуто на една од најголемите кафански ѕвезди на југословенската народна музика, покојната Љиљана Петровиќ-Батлер, спроведено од новинарот Ѓорѓе Матиќ во 2005 година. Зборуваа за музика, расизам, социјализам… Инаку, Лилјана...

Одговорност за немилиот настан во училиштето Јовче Тесличков мора да има

Соопштение на Левица – ЛО Велес Случајот кој во вчерашниот ден излезе во јавноста, а се однесува на малтретирање на професор во средното училиште ОСУ „Јовче Тесличков“ Велес, од страна на ученик е слика која не смее да се...

Русија и ИР Иран потпишаа договор вреден 44 милијарди долари за развој на фосилни горива

Руската Федерација и ИР Иран потпишаа договор вреден 44 милијарди долари за развој на 8 нови наоѓалишта на фосилни горива соопшти министерот за нафта на ИР Иран Џавад Оуџи. „Потпишавме договор за разбирање со Русија во вредност од 4 милијарди...

Левица: Власта ги осудува фашистичките клубови додека се слика со нивните финансиери

Реакција на Политичката Партија Левица По отворањето на повеќе т.н. „Културни клубови“ кои носат имиња на истакнати бугарски фашисти, следеа повеќе сенародни протести предводени од Левица, на кои народот јасно ѝ покажа на Владата дека таквите нео-фашистички пропагандни центри...

Левица: Спикерот Џафери силеџиски ја врати иницијативата на Левица за референдум на корекција

 Изјава на Димитар Апасиев, претседател и пратеник на Левица, за Дневникот на Сител ТВ. „Иницијативата не е одбиена, таа е вратена на корекција. Спикерот Џафери силеџиски, како да е уставен судија, ни ја врати иницијативата да ја усогласиме во рок...

Последни