Работнички права

Апелација ја укина пресудата: 69-те работнички од Кавадарци нема да плаќаат 20,000 евра за судски трошоци

Фејсбук статус на Кристина Ампева, Претседателка на „Гласен синдикат на работниците“ Ви текнува на 69те работнички од конфекцијата СОНИ Кавадарци кои иако не добија неколку плати, сепак судот реши дека не се во право и треба да платат 20.000 евра...

Германија започна со тестирањето на четиридневната работна недела

Додека концептот на воведување на четиридневна работна недела тивко влегува во обичните разговори во Србија, оваа иницијатива веќе е во примена во Германија. Во рамките на шестмесечна програма, која стартуваше на 1 февруари, вработените во 45 германски компании ќе...

Дали е европски од законите да се извади минималната плата и да се прави дискримнација меѓу вработените?

Соопштението на Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија – САДУ има морална одговорност да ја извести јавноста, особено  сите вработени во јавниот сектор за кој важат Законот за административни  службеници...

Работничките права во Македонија на исто ниво со Мавританија и Лесото

Според најновиот Индекс за глобални права на Светската Конфедерација на синдикати, објавен во 2023 година, се утврдува дека состојбата на работничките права во Македонија продолжува да биде критична. Според погореспоменатиот Индекс, Македонија заема дел од групата од 79% од земјите...

Многу веројатно е дека вработените во ФЗО ќе стапат во генерален штрајк

Cиндикалната организација на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) ќе ја активира одлуката за штрајк донесена на 16.11.2023 година, доколку на утрешната седница на Управниот одбор на ФЗО се донесе одлука со која ќе се намалат платите на вработените како...

Загина 25 годишен градежен работник во Центар

Работникот загинал утрово при пад додека работтел, а во Градската болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен без знаци на живот. На местото на трагичиот настан беа видливи знаците на несреќата, а работничкото палто, расрлени ракавици и заштитните шлемови се само...

Левица: Лицемерието на СДС ги принуди работниците да работат и во недела

Лицемерната СДС, која само прокламативно се грижи за работниците, повторно се докажа како најголем душман на работничката класа! Иако токму СДС како најголем проект го промовира “недела – неработен ден”, Владата на чело со Ковачевски вчера даде препорака да...

Дури и новогодишните празници им се одземаат на работниците

Пишува: Александар Симонов, борец за социјална правда и член на ЦК на политичката партија Левица Работниците во маркетите се една од најексплоатираните работнички класи за кои не се знаело ни што е делник , нит што е празник, ни што...

Кои сектори во Македонија не исплаќаат К-15?

Во кои дејности има најмногу поднесени претставки за неисплатен регрес за годишен одмор (К-15)? Ова беше прашањето на кое побаравме одговор од Државниот инспекторат за труд. Добивме податоци за изминатите три години, односно за 2021, 2022 и последните податоци...

Мециновиќ: Во ЈСП се кршат работничките права – ДПМНЕ и СДС го саботираат јавниот превоз

(Обраќање на советникот од Левица во Советот на Град Скопје – Амар Мециновиќ во однос на состојбата со ЈСП) „Ќе ги потсетам советниците од СДС дека тие се дел од Владата со ДУИ (иако се помал коалиционен партнер) и може...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Во главниот град на Нигер се одржа митинг против американското воено присуство

Илјадници Нигеријци се собраа во саботата во главниот град Ниамеј на митинг против присуството на американски војници во земјата. И...
- Advertisement -spot_img