нато

Дипломатот Ристо Никовски реагира: Извините, ама чиста будалштина е кога Биљали тврди – „Американците ја создадоа Република Македонија.“

„Секој има право на свое мислење и на „своја вистина“, ама треба, ако веќе и не мора, сето тоа да биде во согласност со фактите. Без таков приод, сè паѓа во вода. Во спомнатиот текст, на пример, Биљали ја цитира...

Зеленски повеќе не е легитимен лидер на Украина – Путин

Странските поддржувачи на Киев се обидуваат да ја обвинат за сите „непопуларни одлуки“ актуелната влада на земјата, рече рускиот претседател. Единствената легитимна власт во Украина сега е парламентот, тврди рускиот претседател Владимир Путин откако истече официјалниот мандат на Владимир Зеленски...

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните звуци и глетки се резултат на меѓународна воена вежба која се одржува на воениот полигон "Криволак". Вежбата е во организација...

Кој е виновен за војната во Украина?

Еве четири гледишта за војната во Украина, наведени по редослед на зголемен цинизам за вината на САД за кризата: Руската инвазија на Украина беше целосно неиспровоцирана, а одговорот на САД беше благородна одбрана на демократијата и на меѓународниот поредок заснован...

Уште еден терористички акт на украинската армија: бомбардирана централна цивилна област во Севастопол (видео)!

После грозоморниот теористички акт, каде 5 терористи, поврзани со исламистичките радикални групи кои се борат на страна на украинската армија, завчера, со огнено оружје упаднаа во концертна сала во московската област, во кој животот го загубија повеќе од 100...

СДС-ДУИ од заслепеност кон НАТО и ЕУ ги избришаа глобалните инвеститори

Македонската економија сé уште не може да се опорави од корона кризата. Малите фирми полека згаснуваат, расте инфлацијата, мерките за помош на самовработени лица и микро компании се на удар од корумптивниот систем во државата. Додека политичарите и функционерите на...

НАТО – Историја на лаги и измами!

Во рамките на Свесткиот Младински Фестивал, кој се одржува деновиве во Сочи, Русија, на кој претставник има и од нашата организација, ДСП-Ленка, имаше постојана изложба насловена како “НАТО - историја на лаги и измами”. Во рамките на изложбата беа претставени...

Црвена Младина: Започната официјална соработка со Џиовани Комунисти

Соопштение на Црвена Младина Со големо задоволство ја информираме јавноста дека Црвена Младина и италијанската комунистичка младина Џиовани Комунисти отвараат официјална соработка помеѓу двете организации. Оваа идеја се создаде на CENA кампот во Белград, организиран од Светската Федерација на Демократска Младина...

НАТО и противречностите во западниот империјализам

Неодамнешниот самит во Варшава беше полн со противречности и напнатост меѓу членките на Пактот. На виделина излегоа кршливоста на моќта на НАТО и нестабилноста на светските односи. (Забелешка: Статијата е напишана пред неодамнешните изјави на Доналд Трамп за НАТО и пред...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Интервју со Петар Здравевски, новиот раководител на Црвена Младина

Ленка: Петар, честитки што станавте нов раководител на Црвена Младина. Можете ли дани кажете како дојдовте до оваа позиција? Петар...
- Advertisement -spot_img