Кина

Кина и Русија со реакција за плановите на Јапонија за испуштање на радиоактивна вода од нуклеарната централа Фукушима во Тихиот Океан

Кина и Русија и испратија на Јапонија список со технички прашања поврзани со плановите на Токио да испушти радиоактивна вода од нуклеарната централа Фукушима во Тихи Океан, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. Во соопштението се наведува дека ако Јапонија...

Доживотен затвор за примање мито за член на Комунистичката партија на Кина

Кинескиот суд го осуди поранешен секретар на Комунистичката партија во источниот град Хангжу на доживотен затвор за примање мито од 182 милиони јуани (околу 23 милиони евра). Изрекувањето на пресудата за Џоу Џиангјонг, поранешен партиски шеф на градот јужно...

Макс Блументал од “Grayzone“ во ОН: Само 30% од финансиската помош за Украина стигнува на фронтот, останатото, поради корупција завршува на црниот пазар!

Макс Блументал, основачот на The Grayzone, левичарски блог кој преку својата професионално новинарска работа ја разобличува американската империјалистика политика и конфликтите кои се појавуваат како реперкусии на таквата политика, пред скоро време се обрати пред Советот за безбедност при...

Кина воведува ограничување на извозот на материјали за производство на чипови

Кина ќе воведе дозволи за извоз на група производи од метал кои се користат во произвоството на полупроводници, најави кинеското Министерство за трговија, со што ќе се засили напнатоста во трговските односи со Вашингтон во технолошкиот сектор. Мерките за контрола...

Европската Унија сака да соработува со Кина

Европската Унија во петокот заклучи дека сака да соработува со Кина врз основа на еднакви пазарни услови.– Европската Унија и Кина остануваат важни трговски и економски партнери и ЕУ ќе се стреми да обезбеди еднакви пазарни услови, така што...

Дополнителен импулс за лидерите на земјите на БРИКС да создадат нова валута

Одгласи во светот по реторичкото прашање на бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва зошто сите земји треба да ја засноваат својата трговија на доларот Неодамна исклучително гласно одекна во светот изјавата на бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва:...

Пекинг: Помалата зависност на Западот од Кина е лажен концепт

Кинескиот премиер Ли Кианг денеска изрази жалење за повикот на Западот за намалување на зависноста од Кина, со оценка дека тоа е „лажен предлог“ во светот на поврзаните економии. „На Запад, некои луѓе инсистираат на принципот дека треба да ја...

Пекинг co протестна нота кон Вашингтон: Изјавата на Бајден е провокација

Кинеската влада упати протест до американскиот амбасадор во Кина поради коментарите на претседателот Џо Бајден, кој го нарече кинескиот претседател Шји Џјинпинг диктатор. Николас Барнс ја добил дипломатската нота неколку часа по изјавата на Бајден за Шји за време на...

Кина планира нов објект за воена обука во Куба

Кина и Куба во моментов се ангажирани во преговори за формирање на заеднички воен објект за обука на островот, пренесува Анадолу. Ова предизвика загриженост во Вашингтон, поради можноста од потенцијалното распоредување на кинески трупи во регионот. Повикувајќи се на сегашни и...

Кина ги поддржува сите напори што водат кон мирно решение на украинската криза

Кина ги поддржува сите напори што водат кон мирно решение на украинската криза и ја цени активната улога на Јужна Африка и другите африкански земји во овој поглед, изјави во вторникот портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Почетокот на патот на свилата – Прво од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија...
- Advertisement -spot_img