Кина

Путин во посета на Кина со цел продлабочување на стратешкото партнерство

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја посети Кина од 16 до 17 мај, при што ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг, објави во вторник Кремљ. Ова е прва дипломатска посета во странство на почетокот на новиот шестгодишен мандат...

САД им блокираат пристап до Меѓународната вселенска станица; Кина си изгради своја

Кинеската вселенска станица Тиангонг орбитира околу Земјата на надморска височина помеѓу 217 и 280 милји (340 до 450 километри), приближно иста орбитална висина како и Меѓународната вселенска станица (ISS). Кинеската вселенска агенција за екипаж (CMSA) го изгради Тиангонг - што...

Русија и Кина го поддржаа а САД го блокираше барањето на Палестина за полноправно членство во ОН

Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се препорачува на државата набљудувач Палестина да добие полноправно членство во Обединетите нации. Со 12 гласа против, еден против и два воздржани, Советот не усвои нацрт-резолуција со...

Ванковска: Западот станува антиинтелектуален

Кина е држава која нуди многу во полето на економска соработка, а не бара ништо политички. Западот, од друга страна, сѐ повеќе станува антиинтелектуален. Ова е оценката на кандидатката на партијата Левица за шефица на државата, Билјана Ванковска, во интервју...

Кинески функционер осуден на 13 години затвор поради земање мито

Судот во кинеската провинција Хубеи во вторникот го осуди Ју Хонгчен, поранешен претседател на Кинеската атлетска асоцијација, на 13 години затвор за земање мито во вредност од над 22,54 милиони јуани (3,12 милиони долари).

Кина: Сакаме да одржуваме добри односи со Хамас

Хамас е дел од палестинското национално ткиво и Кина е заинтересирана за одржување на односите со движењето, изјави вчера претставникот на Министерството за надворешни работи на Пекинг Ванг Кеџијан за време на средбата со шефот на политичкото биро на...

Иран ќе купи седумстотини деведесет и еден метро воз вагони од Кина

По 7 години преговори, директорот на Техеран Метро, ​​Масуд Дорости, го потврди купувањето на 791 метро воз од Кина поради економските предизвици и истрошеноста на метрото. Минатиот месец, градоначалникот на Техеран, Алиреза Закани, одговорен за постигнување на договорот, објави дека...

СДС-ДУИ од заслепеност кон НАТО и ЕУ ги избришаа глобалните инвеститори

Македонската економија сé уште не може да се опорави од корона кризата. Малите фирми полека згаснуваат, расте инфлацијата, мерките за помош на самовработени лица и микро компании се на удар од корумптивниот систем во државата. Додека политичарите и функционерите на...

Муслиманите во НР Кина

На фотографијата е муслимански ресторан во градот Гуангжу, каде што престојував. Напишаното подолу се однесува за муслиманите во Гуангжу и регионот Гуандун, не сум бил во другите региони каде живеат муслимани во Кина, посебно во регионот Синкјанг, и не...

Кина: Вооружениот отпор на палестинците не е тероризам

Кина ја изрази својата поддршка за правото на Палестинците на вооружена борба против Израел, нагласувајќи дека тоа не е тероризам за време на сослушувањето во Меѓународниот суд на правдата во случајот против илегалната окупација на палестинските територии од страна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img