Кина

Јуанот го надмина еврото во светската трговија

Глобалните компании издаваат рекордни износи на обврзници деноминирани во кинески јуани и во голема мера позајмуваат од кинески банки поради ниските каматни стапки. Според Ројтерс, оваа појава доведе до тоа да кинескиот јуан го премине еврото во финансирањето на...

Целосна доминација на Н.Р Кина во технолошката војна со Западот

Кина го зголемува своето водство пред САД во поднесувањето патенти за вештачка интелигенција, нагласувајќи ја решеноста на азиската нација да обликува и влијае на технологијата што може да има широки импликации за најбогатите економии во светот. Кинеските институции аплицирале...

Зошто Кина гласаше против нацрт-резолуцијата во советот за безбедност на ОН за Израел-Палестинскиот конфликт?

Причините дадени од кинескиот амбасадор во ОН, Џанг Јун Кина во никој случај не е рамнодушна кон страдањата на луѓето во Газа. Она што Кина се противи е што нацрт-резолуцијата селективно избегнува да се повикува на основните причини за актуелната...

Деконструкција на Западната пропаганда за кинескиот политички систем

На социјалните мрежи, благодарение на силната Западна пропаганда, кинезите често се соочуваат со прашања и сомнежи околу нивниот политички систем и поддршката кон Комунистичката партија на Кина (КПК) и Претседателот Кси Џинпинг. Но зошто вслушност Кинезите не се спротиставаат...

Кинеската економија со енормен раст на БДП

Кина забележа годишен раст на БДП од 5,2% во првите три квартали од 2023 година, што укажува на постојан и стабилен напредок, според официјалните податоци објавени во средата, јави агенцијата Анадолија. Според Шенг Лајјун, заменик-шеф на Националното биро за статистика,...

Форум „Кина и Западен Балкан: Перспективи и изгледи во новата ера”

Во организација на Центарот за глобални промени на Филозофскиот факултет од Скопје и Албанскиот институт за изучување на глобализацијата од Тирана вчера се одржа Форумот „Кина и Западен Балкан: перспективи и изгледи во новата ера”. Собирот го поздравија проф. Билјана...

Црвена Младина – единствениот политички европски претставник на форум во Кина

Во градот Куфу, во Народна Република Кина, се одржува деветтиот Нишан форум за светски цивилизации, каде што Црвена Младина, младинска организација од Република Македонија, го претставува единствениот политички глас од Европа. На овој престижен форум, кој се одржува во родното...

Делегатите на центарот за исламска соработка со поддршка за развојот на Ксинџијанг

Делегација на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) неодамна ја посети северозападната кинеска автономна област Ксинџијанг Ујгур на четири дена. Составена од 26 делегати, вклучително и официјални претставници на земјите на ОИЦ, делегацијата обиколи различни области во Ксинџијанг, вклучувајќи ги...

Глобалниот југ се отцепува од американскиот светски поредок

Слободна трговија, врзана со американскиот долар и пораменета надворешна политика со надворешната политика на САД, беа столбовите на светскиот поредок кој доминира на планетава од крајот од Втората светска војна. Речиси 80 години подоцна, глобалниот југ, новиот назив за...

Кина и Русија со реакција за плановите на Јапонија за испуштање на радиоактивна вода од нуклеарната централа Фукушима во Тихиот Океан

Кина и Русија и испратија на Јапонија список со технички прашања поврзани со плановите на Токио да испушти радиоактивна вода од нуклеарната централа Фукушима во Тихи Океан, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. Во соопштението се наведува дека ако Јапонија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пленум: Левица е незапирлива сила и единствена опозиција на олигархијата

Во борбена, другарска и наелектризирана атмосфера помина свечениот дел од Вториот редовен Пленум на Левица. На свечениот дел му...
- Advertisement -spot_img