ДПМНЕ

Мустафаоглу: Со сите сили ќе го спречиме овој катастрофален ДУП

Прес конференција на Дарја Мустафаоглу, советничка од редовите на политичката партија Левица во општина Ѓорче Петров Оваа пресконференција ја свикавме со цел да ја прикажеме реалната слика за ДУПот кој го актуализираше Левица. Односно за ДУПот градска четврт СЗ 16...

ДПМНЕ повторно ги извиси бранителите

Откако ДПМНЕ ги повлече амандманите на Законот за вработени во одбрана, ДУИ го блокира Законот за бранители со 10 000 амандмани Пратениците Бране ПЕТРУШЕВСКИ и Драган КОВАЧКИ се закануваа дека нема да го повлечат блокирањето на Законот за вработените во...

Широката коалиција СДС-ДПМНЕ го одби законот на Левица за адвокатско-директорската мафија

Претседателот на Левица проф. д-р Димитар Апасиев за Предлог-законот за изменување на Законот за нотаријат: „Немате осет за студентите, уште помалце ќе имате за адвокатите, бидејќи вашите најблиски партиски соработници се наполнија со пари преку овие закони коишто ги предлагаме...

Ванковска: ДПМНЕ да се бореше против промената на името колку што се бори против мене и Левица, уште ќе се викавме Македонија

Фејзбук статус на претседателскиот кандидат на Левица, Проф . д-р Билјана Ванковска Реторичко беше/е прашањето “заспиј ако можеш?” - и изморена од напорниот ден, си заспав, со мирна совест по еден убав и долг ден. Утрово ми јавуваат дека тие не...

Левица: Пратениците во неполн мандат извозеле над 68 милиони денари

По испратено барање за информации од јавен карактер од страна на координаторот на секторот Политички систем на политичката партија Левица, Кристијан Димков до Собранието на Република Македонија во однос на колку пари имаат пратениците земено по ставка патни трошоци,...

Додека народот преживува – пратениците украле 320 илјади евра

Додека обичниот македонски граѓанин живее во невидена сиромаштија и едвај ги задоволува основните потреби за живот, пратениците од жироката коалиција ДПМНЕ-СДС сложно, континуирано и бесрамно ги крадат граѓаните преку веќе озлогласените патни трошоци. Имено, "народните избраници“ во 2023 година...

Левица предлага закон против адвокатско – директорската мафија

Пратениците на Левица – проф. д-р Димитар Апасиев и Борислав Крмов, во Собранието на Република Македонија поднесоа Предлог-закон за изменување на Законот за нотаријат со кој предвидуваат да се избрише императивната одредба која бара адвокатски печат и потпис при...

Покрај блокирањата од ДПМНЕ – Изгласани субвенциите за плати на над 1300 вработени во ЈСП

Советниците на Град Скопје претходно денеска не успеаја да го усвојат барањето за субвенции за ЈСП – пари со кои вработените во ова претпријатие треба да ги добијат своите плати за декември 2023 година. Барањето за доделување субвенции го поддржаа...

Левица ќе го блокира носењето на четири закони за отпад предложени од СДС, ДПМНЕ и ДУИ

Како што се приближуваат изборите, широката коалиција продолжува со носењето на штетни закони, како еден своевиден политички договор за да си го подмират своето гласачко тело. Имено, на крајот од 2023 година, до Собранието поднесени се четири предлог-закони за...

Нема притвор за тепачот Беким Незири – функционерите на ДУИ недопирливи благодарение на СДС-ДПМНЕ

Додека Исмет Гури (поранешен функционер на ДУИ) е во бегство, за Беким Незири судијата Пајазит Пајазити одби да изрече притвор, иако Незири се сомничи за најтешко кривично дело за кое е предвидена затворска казна од минимум 5 години! ПАЈАЗИТИ е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Изборите ќе „изедат“ 10,6 милиони евра

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 84 – та седница ги усвои Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски...
- Advertisement -spot_img