Црвена Младина

Михаиловски: Релативизирањето од страна на СДС за убиствата на онкологија

Пишува: Андреј Михаиловски, член на Црвена Младина Уше сум у благ шок како и покрај овој громорозен скандал (систематско требење на луѓе болни со рак за суров профит) овие ладнокрвно мењаат кривичен закон и по втор пат (сега по брза...

Црвена Младина: Бараме правда за жртвите од пожарот во модуларната болница во Тетово

Соопштение на Црвена Младина Активисти на Црвена Младина денеска по повод двегодишнината од пожарот на модуларната болница во Тетово пред Основното Јавно Обвинителство ја исценираа монструозната изјава на несудениот нобеловец Зоран Заев по пожарот во модуларната болница: „Што треба, сите...

(Видео) Апасиев: Ослободени активистите на Црвена Младина – тука не постои држава

Изјава на претседателот на Левица – Димитар Апасиев пред полициска станица Беко Веднаш по завршувањето на денешните протести за сомнежи дека на Клиниката за онкологија се крадела терапија за болни од карционом, двајца членови на Црвена младина на Левица беа приведени и...

Политичката (не)култура во Македонија – трет дел

Втор дел од колумната: https://lenka.mk/columns/politichkata-nekultura-vo-makedoniјa-vtor-del/ Пишува: Кристијан Димков – координатор на Сектор Политички систем при политичката партија Левица и Секретар на Црвена Младина Политичката култура во Македонија во пракса Во однос на тоа каква е политичката култура во Македонија, има голем број...

Политичката (не)култура во Македонија

Пишува: Кристијан Димков - координатор на Сектор Политички систем при политичката партија Левица и Секретар на Црвена Младина Политичката култура претставува еден од најважните но најчесто занемаруваните делови од целокупниот политички па и општествен мозаик не само кај нас туку...

Милионите се потрошни – идеалите се вечни

Обраќање на Јован Јанев, модератор на Црвена Младина – Штип во склоп на првиот Летен Камп “2 Август” организиран за идеолошка надоградба и дружба на младите членови на Левица. Неодамна Црвена Младина успешно го организираше својот прв Летен Камп „...

(Видео) Пред посетата на Албин Курти во Чаир – Црвена Младина ги постави имињата на 300 загинати партизани

Во предвечерието на официјалнатото преименувавње на улицата "Втора Македонска Ударна Бригада" во "Адем Демачи" со присуство на Албин Курти и албанската политичка елита, бевме во Чаир и токму на истата улица им ги поставивме имињата на сите загинати борци од...

Црвена Младина: Заканите на ДУИ не нѐ плашат

Соопштение на Црвена Младина Откако наши активисти пред неколку дена го преименуваа паркот „Украина” во парк „АСНОМ” во Чаир, баш во истиот парк каде што имаше бисти на партизани а денес ги нема, наидовме на голема поддршка од широката јавност,...

Црвена Младина паркот „Украина“ го преименува во „Парк АСНОМ“ (видео)

Денес Црвена Младина се погрижи да ја поправи намерната или ненамерна грешка и некогашниот парк на народните херои кој беше именуван Украина, го преименувавме АСНОМ. Дали некој свесно ја цензурира антифашистичката борба и дали тоа се наследниците на балистите и...

Црвена Младина со уште една реставрација на спомен обележје од НОБ

Соопштение на Црвена Младина - Битола Членови на Црвена Младина - Битола денес се организираа и го исчистија спомен обележје кое беше вандализарано од непознати сторители. Ова не е прв пат Црвена Младина да прави вакви акции, но за жал после...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пабло Неруда – Чилеански Писател и Комунист

На денешен ден 12.07.1904 година е роден големиот чилеански писател и комунист Нефтали Рикардо Рејес Басоалто кој подоцна се...
- Advertisement -spot_img