Црвена Младина

ДПМНЕ да се погледне во огледало за иселувањето на младите од Македонија

Деновиве во јавноста вирално стана видео од партиска трибина организирана од страна на ДПМНЕ на кое членот на Извршниот Комитет на партијата Маја Кадиевска јасно и гласно кажува колку таа, а со тоа и цело раководство на ДПМНЕ всушност го...

Герила акција на Црвена Младина на трибина на Ковачевски и Тренчевска

Денес, активисти на Црвена Младина ја прекинаа трибината на филозофскиот факултет по повод Меѓународниот ден на студентите каде што свои излагања имаа Ковачевски, Тренчевска и академската заедница. На дотичните им оставија фотографии од состојбата на студентскиот стандард и реалноста со...

Социо-политичките аспекти на иселувањето на младите во Македонија

Пишува: Дамјан Пешовски член на Црвена Младина и делегат во УСС на УКИМ Проблемот со иселување на младите не е нешто што започна од вчера. Ова се случува со децении наназад.  Започна уште од децениското владеење на ДПНЕ а продолжи...

Црвена Младина го повика Османи да ги осуди воените злосторства од страна на Израел

Реакција на Црвена Младина Македонците и Палестинците имаат слична, трагична судбина, благодарение на заедничкиот душман – Британската држава, која е директен виновник за страдањата на овие два народа и историската неправда која ја трпат. И во Македонија и во Палестина се...

Црвена Младина – единствениот политички европски претставник на форум во Кина

Во градот Куфу, во Народна Република Кина, се одржува деветтиот Нишан форум за светски цивилизации, каде што Црвена Младина, младинска организација од Република Македонија, го претставува единствениот политички глас од Европа. На овој престижен форум, кој се одржува во родното...

Црвена Младина: Започната официјална соработка со Џиовани Комунисти

Соопштение на Црвена Младина Со големо задоволство ја информираме јавноста дека Црвена Младина и италијанската комунистичка младина Џиовани Комунисти отвараат официјална соработка помеѓу двете организации. Оваа идеја се создаде на CENA кампот во Белград, организиран од Светската Федерација на Демократска Младина...

Михаиловски: Релативизирањето од страна на СДС за убиствата на онкологија

Пишува: Андреј Михаиловски, член на Црвена Младина Уше сум у благ шок како и покрај овој громорозен скандал (систематско требење на луѓе болни со рак за суров профит) овие ладнокрвно мењаат кривичен закон и по втор пат (сега по брза...

Црвена Младина: Бараме правда за жртвите од пожарот во модуларната болница во Тетово

Соопштение на Црвена Младина Активисти на Црвена Младина денеска по повод двегодишнината од пожарот на модуларната болница во Тетово пред Основното Јавно Обвинителство ја исценираа монструозната изјава на несудениот нобеловец Зоран Заев по пожарот во модуларната болница: „Што треба, сите...

(Видео) Апасиев: Ослободени активистите на Црвена Младина – тука не постои држава

Изјава на претседателот на Левица – Димитар Апасиев пред полициска станица Беко Веднаш по завршувањето на денешните протести за сомнежи дека на Клиниката за онкологија се крадела терапија за болни од карционом, двајца членови на Црвена младина на Левица беа приведени и...

Политичката (не)култура во Македонија – трет дел

Втор дел од колумната: https://lenka.mk/columns/politichkata-nekultura-vo-makedoniјa-vtor-del/ Пишува: Кристијан Димков – координатор на Сектор Политички систем при политичката партија Левица и Секретар на Црвена Младина Политичката култура во Македонија во пракса Во однос на тоа каква е политичката култура во Македонија, има голем број...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Четвртина од буџетот за 2024 планиран со нови задолжувања

Во собраниска процедура влезе Предлог Буџетот на Република Македонија за 2024 година, кој ќе тежи 5,5 милијарди евра. Првата...
- Advertisement -spot_img