Црвена Младина

Детали за нападот на Јован Јанев од страна на директор од СДС

Фејзбук статус на активистот на Црвена Младина, Јован Јанев Вчера околу 02:00 бев физички нападнат од страна на ДИРЕКТОРОТ на затворот во ШТИП истакнат член на СДСМ во локалот КЛИК. ПРИЧИНА : Герила акцијата од 8ми Ноември на која тој беше...

Црвена Младина: Победата на Софија во С.Д Пелагонија е пораз за студентите во Македонија

Денеска, за жал беа одржани „изборите“ за студентски претседател во студентскиот дом Пелагонија, на кои имаше само еден кандидат, истакнатиот член на политичкиот подмладок на ДПМНЕ, Софија Маркова која „оствари убедлива победа“ на „демократските“ избори. До Црвена Младина пристигна информации...

Црвена Младина: Продолжува насилната партизација во С.Д Пелагонија

До Црвена Младина од страна на загрижени студенти пристигнаа голем број на алармантни информации во однос на континуираната партизација на студентите во студентскиот дом „Пелагонија“. Поконкретно утре ќе се одржат студентски „избори“ каде што единствен кандидат и согласно тоа...

ДПМНЕ да се погледне во огледало за иселувањето на младите од Македонија

Деновиве во јавноста вирално стана видео од партиска трибина организирана од страна на ДПМНЕ на кое членот на Извршниот Комитет на партијата Маја Кадиевска јасно и гласно кажува колку таа, а со тоа и цело раководство на ДПМНЕ всушност го...

Герила акција на Црвена Младина на трибина на Ковачевски и Тренчевска

Денес, активисти на Црвена Младина ја прекинаа трибината на филозофскиот факултет по повод Меѓународниот ден на студентите каде што свои излагања имаа Ковачевски, Тренчевска и академската заедница. На дотичните им оставија фотографии од состојбата на студентскиот стандард и реалноста со...

Социо-политичките аспекти на иселувањето на младите во Македонија

Пишува: Дамјан Пешовски член на Црвена Младина и делегат во УСС на УКИМ Проблемот со иселување на младите не е нешто што започна од вчера. Ова се случува со децении наназад.  Започна уште од децениското владеење на ДПНЕ а продолжи...

Црвена Младина го повика Османи да ги осуди воените злосторства од страна на Израел

Реакција на Црвена Младина Македонците и Палестинците имаат слична, трагична судбина, благодарение на заедничкиот душман – Британската држава, која е директен виновник за страдањата на овие два народа и историската неправда која ја трпат. И во Македонија и во Палестина се...

Црвена Младина – единствениот политички европски претставник на форум во Кина

Во градот Куфу, во Народна Република Кина, се одржува деветтиот Нишан форум за светски цивилизации, каде што Црвена Младина, младинска организација од Република Македонија, го претставува единствениот политички глас од Европа. На овој престижен форум, кој се одржува во родното...

Црвена Младина: Започната официјална соработка со Џиовани Комунисти

Соопштение на Црвена Младина Со големо задоволство ја информираме јавноста дека Црвена Младина и италијанската комунистичка младина Џиовани Комунисти отвараат официјална соработка помеѓу двете организации. Оваа идеја се создаде на CENA кампот во Белград, организиран од Светската Федерација на Демократска Младина...

Михаиловски: Релативизирањето од страна на СДС за убиствата на онкологија

Пишува: Андреј Михаиловски, член на Црвена Младина Уше сум у благ шок како и покрај овој громорозен скандал (систематско требење на луѓе болни со рак за суров профит) овие ладнокрвно мењаат кривичен закон и по втор пат (сега по брза...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Социолошка анализа на „Нација во подем: Приказна за економското чудо на Израел“

Пишува: Кристијан Димков „Нација во подем Приказна за економското чудо на Израел“ е книга на Ден Сенор и Сол Сингер напишана...
- Advertisement -spot_img