Бугарија

Македонските здруженија во Бугарија повикуваат на бојкот на изборите

Македонските здруженија во соседна Бугарија повикаа на бојкот на претстојните избори во државата, нивното соопштение ви го пренесуваме во целост: Имајќи ја предвид тековната политика на бугарските власти против македонското малцинство во Бугарија, покажана уште еднаш во последните акции на...

Молкот на бугарските политичари и одложеното дејство на Уставните измени

Пишува: Влатко Токарев, член на правниот сектор при политичката партија Левица и магистер по право на универзитетот во Кембриџ Зa одложеното дејство на уставните измени многу кажува молкот на бугарските политичари. Бугарија е во предизборен период, а несвојствено за нив...

СДС и ДПМНЕ не испратиле делегации на денот на бомбардирањето на Штип

Бомбардирањето на Штип почнало утрото на 6 април. Авионите првин смртонсниот товар го истуриле на кејот на реката Отиња и врз тогашната Соколана во која бие стационирани две единици на тогашната Брегалничка дивизија на војската на кралска Југославија. Од...

Ванковска од Штип: Прв чекор како претседател ќе ми биде раскинувањето на договорот со Бугарија

„Прв чекор како претседател ќе биде раскинување на Договорот за добрососедство со Бугарија, затоа што барањата во од таа страна веќе го надминаа тој договор како таков" - истакна Билјана Ванковска, кандидат за претседател од Левица, на денешната средба...

Изборот за слугата Пендаровски е избор за санстефанска Бугарија и рушење на македонизмот

Најавената кандидатура на вазалот Стево Пендаровски само ја потврди анти-македонската и империјалистичката матрица на пасокизираните социјал-демократи. Македонската јавност го памети Пендаровски како безгласна буква во внатрешната и во надворешната политика, кој не реагира на повампирениот бугарски неоврховизам и великоалбански...

Габриел: По уставните измени Бугарија ќе има нови барања кон Македонија за членство во ЕУ

Шефицата на бугарската дипломатија Габриел, истакна дека Бугарија ќе има нови барања кон Македонија на патот за членство во ЕУ, таа нагласи „Имаме и многу јасна позиција на Народното Собрание“. Со ова бугарската страна уште еднаш ги разобличи лагите...

Левица: Документите на ООН потврдуваат дека Бугарија ги дискриминира Македонците – Квислингшката Влада не презема ништо

На Македонците им е забрането да се изјаснуваат како такви во соседна Бугарија, постоењето на македонскиот јазик оваа земја целосно го негира, како и останатите идентитетски обележја на Македонците. Одземените граѓански и политички права на Македонците се само последица...

Бугарија урива споменик посветен на Црвената армија

Властите во Софија почнаа да го отстрануваат Споменикот на советската армија во Софија, поттикнат од антируската хистерија што владее во ЕУ од почетокот на војната во Украина. Во вторникот работниците почнаа да користат кран за демонтирање на 37 метри...

Сведоштва на бугарски војник од втора светска војна: по гаќи се вративме од Македонија

Извадоци од книгата „Спомени на Рајнов“, објавени на Фејсбук страницата Macedonia: a True Endless Story која објавува теми од историјата на Македонија: Фелдфебел Борис Рајнов, бугарски наци-фашистички војник што се борел и на двете страни, оставил пишани „Спомени“ за германско-албанско-бугарската...

Сведоштво на Моша Пијаде од 1949 година: Бугарија не може да се ослободи од шовинизмот кон Македонија?

– Бугарија сака федерација со Југославија, односно не сака да биде една од седумте федерални држави на Балканската федерација а „великобугарскиот шовинизам во врска со македонското „прашање“ и останките на великобугарските хегемонистички тенденции воопшто е она што досега го осуетуваше...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Интервју со Петар Здравевски, новиот раководител на Црвена Младина

Ленка: Петар, честитки што станавте нов раководител на Црвена Младина. Можете ли дани кажете како дојдовте до оваа позиција? Петар...
- Advertisement -spot_img