Апасиев

По повод посетата на Урсула Фон Дер Лајен потсетуваме на моментот што МТВ го цензурираше лани

По повод „посетата“ на Претседателот на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен, потсетуваме на моментот лани кога држеше говор и ги убедуваше пратениците да го изгласаат „францускиот предлог“ за бугаризација на Македонија. За време нејзиниот говор, пратениците од редовите на...

Апасиев: Шефот на скопското ЈО избран во време на ДПМНЕ чува 30 кривични против владини функционери

Денес Левица во соопштение до јавноста сподели дека од партијата е поднесена уште една кривична пријава против актуелниот заменик-министер за труд и социјална политика – Енвер Хусејн за сторено кривично дело против службената должност – „Фалсификување службена исправа“, казниво...

(Видео) Апасиев: Ослободени активистите на Црвена Младина – тука не постои држава

Изјава на претседателот на Левица – Димитар Апасиев пред полициска станица Беко Веднаш по завршувањето на денешните протести за сомнежи дека на Клиниката за онкологија се крадела терапија за болни од карционом, двајца членови на Црвена младина на Левица беа приведени и...

(Видео) Лидерот на Левица, Апасиев од Собранието: ЕУ е исламофобична и има криза на лидерство!

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието на Република Македонија ,Димитар Апасиев, зема збор на Собраниската Комисија за уставни прашања која денеска заседаваше по предлогот на Владата за уставни измени, односно внесување на бугарите во Уставот на Република Македонија. Во својот...

Апасиев: Антиработничките СДС И ДУИ го одбија законот на Левица за скратување на договорите за работа на определено време

Последно во долгата низа на антиработнички одлуки на владата предводена од СДС и ДУИ е таа да се одбије уште еден закон предложен од страна на единствената работничка партија - Левица. Претседателот на Левица, Проф. д-р Димитар Апасиев на фејзбук...

Власта го одби барањето на Левица за намалување на платите на функционерите

Извадок од Говорот на Димитар Апасиев, од комисиската расправа на која Левица бараше автентично толкување на Законот за плати и надоместоци заради намалување на платите на функционерите кои беа зголемени за 78%. На вчерашната Законодавно правна комисија едногласно беше одбиено...

Апасиев: Цел главен град е заложник на 20 битанги од ДУИ

Лидерот на Левица, партија која во Советот на Град Скопје има 4 советници, Проф. д-р Димитар Апасиев на Фејзбук напиша: „Цел главен град на земја-членка на НАТО е заложник на 20 битанги од ДУИ кои 15 години 'оделе' трета смена...

Апасиев: Управни судии ја отфрлиле тужбата за референдум повикувајќи се на непостоечки законски одредби

Фејзбук статус на претседателот на Левица - Проф. д-р Димитар Апасиев Управните судијки Дитурије Елези НЕЗИРИ + Ана ГЕРАСИМОВСКА + Даниела АНТОВСКА ми ја отфрлиле тужбата против Собранието на РМ (и неговиот претседател Талат Џафери) и се прогласиле за ненадлежни...

Апасиев: Ако заобиколувањето на парламентот за „Скопје 2014“ е криминал тогаш криминал е и споменикот на УЧК во Липково

Фејзбук статус на претседателот на Левица, Проф. д-р Димитар Апасиев Го слушав денес обвинителот Лапе. Зборуваше за "Скопје 2014". Меѓудругото, дел од описот на кривичните дела беше и тоа дека било заобиколено Собранието на РМ - бидејќи наместо парламентот, одлука...

Апасиев со порака од собраниската говорница: Врие Македонец!

Во Собранието на Република Македонија за денес има најавено да се одржат десет седници, односно ќе бидат одржани – 117, 41, 66, 91, 95, 99, 100, 111, 112 и 115 – Седница. Ваквата (не)организација во функционирањето на Собранието во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img