Југославија

Три Филма на Вељко Булајиќ во МКЦ

Филмовите на југословенскиот филмски великан Вељко Булаиќ летово доаѓаат во Скопје. Во периодот од 11-17 Јули ќе бидат прикажани 3 филма на режисерот Вељко Булајиќ. Битката на Неретва (1969) Козара (1962) Скопје 1963 (1964) Овие три филма се едни од најгледаните и најпопуларнте...

На денешен ден во 1999 година, пред Пентагон се одржа голем протест против НАТО бомбардирањето на Југославија

Новинарката и поранешна членка на Црните Пантери, Моника Мурхед, објави: „Браќа и сестри, овде не се работи за сценариото што го подметнуваат, туку за воената и економска окупација на Југославија, а владата на Југославија е принудена да се повлече...

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со кои историјата го докажува присуството на човекот дури и по неговото физичко уништување“. Политичкиот комесар на Подринскиот одред, Стево Филиповиќ, се...

Југословенската позиција во Неврзаните, причинител за сараевскиот расцут во олимписки град

Дека кремот на светските зимски спортови ќе дојде во градот на Миљацка и во неговите блиски планини ќе брка медали во слалом, нордиско скијање или боб, малкумина мислеа пред нешто повеќе од половина век. Како и да е, се разгоре...

Русија на 25-годишнината од НАТО бомбардирањето на Југославија: Америка со оружје ја пумпа Приштина

„Пред четврт век, по налог на Белата куќа, Сојузна Република Југославија стана мета на варварско бомбардирање кое траеше 78 дена. Сега САД залудно се обидуваат да ја уверат меѓународната заедница да заборави на трагедијата Цинично го повикуваат Белград да сврти...

На денешен ден започна НАТО бомбардирањето врз Југославија

Пред 25 години на денешен ден започнаа воздушните напади на авионите на НАТО врз тогашна Сојузна Република Југославија (Србија и Црна Гора). За време на 78-дневните бомбардирања, според официјалните извори, загинаа 2.500 лица, додека вкупната материјална штета проценета е...

Односот на Југословените кон Црвената Армија [Дел 2]

ДЕЛ 2 Регионите на источна Србија, кои се окупирани од армијата на 57-та армија, се одликуваат со релативно слабиот развој на партизанското движење. Тоа се објаснува со оддалеченоста на овие региони од главните центри на партизанското движење и постојаното присуство...

Односот на Југословените кон Црвената Армија [Дел 1]

ДЕЛ 1 НКО СССР (Народен комесаријат на одбрана на СССР), 9 октомври 1944, бр. 0660. Член на воениот совет 3. Генерал-полковник Жолтов. По ваша наредба ве известувам за односот на југословенското население кон Црвената Армија и однесувањето на војниците на ослободените...

Кога Кинезите протестираа против бомбардирањето на Југославија

Во 1999 година, за време на американското бомбардирање на Југославија, американските бомби не ја поштедија и кинеската амбасада во Белград. Кинеската амбасада беше погодена од американски проектил, којшто покрај материјалната штета, усмрти 4 луѓе, а преку 20 беа повредени. Тоа...

Разглас до народот на Југославија од верските лица – учесници во НОБ

Православните свештеници - верски претставници на Народноослободителната војска и партизанските одреди на Југославија и свештениците од ослободената територија им ги честитаат Божиќните празници на сите Срби, Македонци, Црногорци, како и на другите православни ширум Југославија и радосно ги поздравуваат: „Како...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img