Вести

Пеналите што ги има платено Бехтел во САД (досега)

Violation Tracker е обемна база на корпоративни измами која ги регистрира најголемите прекршители на регулаторните правила и законите во САД. Педантно ги бележат пронајдените банкарски сплетки, измами на потрошувачи, штелување цени, изигрување на правилата за животна средина, работно време, безбедност,...

Медиумски мрак: Телевизиите против Левица во борбата против воведување 12 часовен работен ден

Владата во полна пареа преку Собранието се обидува да ги реализира измените во десетина измени во законските решенија со кои на конзорциум „Бехтел и Енка” им се овозможуваат привилегии кои се спротивни согласно позитивно-правните норми во државата и се...

Иницијативата „Да го зачуваме Лисиче“ со графички приказ за гушењето на населбата (видео)

Графички приказ на мал дел од "ЅИДОТ" со кој Градоначалникот Тимчо Муцунски и градежната мафија сакаат да го УГУШАТ Лисиче! Нема да дозволиме ова да стане наша реалност! ДА КАЖЕМЕ СТОП НА ГРАДЕЖНИОТ ХАОС КОЈ ЗАЕДНО СИТЕ МОЖЕ ДА ГО СПРЕЧИМЕ! ***Да...

Нова шема: Како во Германија ги експлоатираат источноевропејците

Ги сместуваат во мизерни станови по надуени цени, им задржуваат пари за патување до работното место, дури им се закануваат со смрт ако не ги следат упатствата Понижувачки услови за живот и работа: во Германија денес овие проблеми требаше да...

Фирмата „Зои Пер Компани” ги крши работничките права – Инспекторатот не може да ја најде?!

Реакција на трудовиот сектор при политичката партија Левица ФИРМАТА „ЗОИ ПЕР КОМПАНИ" ГИ КРШИ РАБОТНИЧКИТЕ ПРАВА - ИНСПЕКТОРАТОТ НЕ МОЖЕ ДА ЈА НАЈДЕ?! Во повеќе наврати до #Левица пристигнаа поплаки од страна на работници, вработени во скопската компанија „Зои...

Последните жртви на американскиот империјализам [In memoriam]

Вилма и Бенито Тиамзон, највисоко рангираните членови на Комунистичката партија на Филипините, заедно со осум нивни другари, биле масакрирани од страна на филипинската војска (AFP) со поддршка на американски воени советници, се вели во новиот извештај (на кинеската комунистичка...

Студентски Отпор: Никогаш не би седнале на иста маса со ВМРО-ДПМНЕ

Ви го пренесуваме во целост соопштението на Студентски Отпор ПРЕТСТАВНИЦИ НА СТУДЕНТСКИ ОТПОР НЕ БЕА И ВО НИТУ ЕДЕН СЛУЧАЈ НЕМА ДА ОДАТ НА СРЕДБА СО ПРАТЕНИЦИ НА ВМРО - ДПМНЕ Денеска во јавноста на интернет портали блиски до политичката партија...

Левица: Нема да дозволиме бетонизација на Лисиче

Ви го пренесуваме целосното соопштение на Левица ЛО Аеродром ДУП-ОТ ВО НАСЕЛБА ЛИСИЧЕ ЈА БЕТОНИЗИРА ОПШТИНАТA После нашата реакција на 10 април за шверцување на ДУП за Населба Лисиче и острото реагирање на жителите од населбата, денеска со изјава излезе градоначалникот...

Герила акција на Just Stop Oil за време на светското првенство во снукер

Групата Just Stop Oil објави соопштение на твитер откако двајца нивни активисти ја прекинаа играта на еден од натпреварите на светското првенство во снукер. Извонредните сцени се случија за време на судирот на Роберт Милкинс против Џо Пери во вечерната...

Да го зачуваме Лисиче: Борбата против бетонизација продолжува

Борбата против БЕТОНИЗАЦИЈА продолжува!!! Вчера заврши процесот на поднесување на анкетните листови, сега на потег се градоначалникот Муцунски и општината дали ќе застанат во одбрана на ГРАДЕЖНАТА МАФИЈА и како до сега преку соопштенија да пробуваат да се "перат" од...

Последни