Вести

Левица: Претседателот на Македонскиот полициски синдикат – побогат од 99% од населението

Реакција на Сектор Безбедност при политичката партија Левица Ако километражата на неговото службено возило не беше доволно да ви укаже на каква висока нога живее претседателот на Македонскиот полициски синдикат, неговиот имотен лист е совршен пример за класната определба на...

Хидроцентрали на Шар Планина – Жителите се жалат: Ни се уништува имотот и насадите

Изградбата на хидроцентралите на Шар планина од луѓе за кои има сомнежи дека се блиски до власта, ги револтира жителите од планинските села на Тетово. Пред неколку дена тие излегоа на протест. Како да не беше доволно тоа, тие...

Европската централна банка ги зголеми клучните каматни стапки за 25 базични поени

Европската централна банка денеска одлучи да ги зголеми трите клучни каматни стапки за нови 25 базични поени. Така практично тргна по патот на американската централна банка, која исто така одлучи да ги зголеми каматните стапки за 0,25 отсто. „Инфлацијата продолжува...

Пензионерите револтирани – За да се преживее, пензиите во Македонија треба за се зголемат за 40%

Многу реакции пристигнуваат од пензионерите од повеќе градови низ земјава, а дел од нив се и штипските пензионери, по најавата на Министерката за труд и социјала Јованка Тренчевска дека од септември пензиите ќе се покачат за  околу 6%. Според...

Вo пензија на 67 год – Германија ги враќа пензионерите на работа

Од 2031 година вработените ќе можат да одат во пензија само на 67 години Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер изјави дека оние кои ќе се пензионираат на 63 години треба да се вработат на краткорочни работни места, јавува Анадолија. „Има...

Во Германија рапидно расте бројот на деца во ризик од сиромаштија и социјална изолација

Децата на родители со пониски образовни квалификации во Германија се особено изложени на ризик од сиромаштија, објави во средата Сојузниот завод за статистика во Визбаден. „Опасноста од влегување во категоријата сиромашни граѓани е особено голема кај децата и младите до...

Владата на СДС и ДУИ против пратениците на СДС и ДУИ

Владата испратило негативно мислење за веќе усвоените измени на Законот за извршување со кој се запира наплата на камата кога таа ќе ја достигне висината на долгот. На седницата на 04.07.2023 година Владата донела мислење дека измените на Законот...

Левица: Недомаќинското работење на АД Водостопанство го уништи родот на земјоделство

Реакција на сектор земјоделие при политичката партија Левица И оваа година земјоделците во државата мака мачат со наводнување на своите посеви. Проблемот со недостаток на вода како и секоја сезона и оваа година најизразен е во Тиквешијата кај лозарите и...

Левица: Повеќе од половина македонски граѓани не можат да одат на одмор

Реакција на сектор туризам при политичката партија Левица Последната анкета на Евростат која е спроведена над 40.000 испитаници, граѓани на Европската Унија, за тоа колку од нив не можат да си дозволат барем една недела одмор надвор од местото на...

Доживотен затвор за примање мито за член на Комунистичката партија на Кина

Кинескиот суд го осуди поранешен секретар на Комунистичката партија во источниот град Хангжу на доживотен затвор за примање мито од 182 милиони јуани (околу 23 милиони евра). Изрекувањето на пресудата за Џоу Џиангјонг, поранешен партиски шеф на градот јужно...

Последни