Вести

Левица: Неказнети се дури 75% од сторителите на семејно насилство

Поразителната казнена политика што ја применуваат судовите воопшто не придонесува за намалување и елиминирање на семејното насилство ниту пак води кон заштита на жртвата од повторна тортура и виктимизација. Дека се потребни системски решенија укажува и фактот дека во...

Кинески директор на банка доби доживотен затвор за корупција

Ксу, кој побегна во САД во 2001 година, но беше принудно депотриран пред две години и изјави дека нема да поднесе апел за пресудата. На него исто така доживотно му беа одземени политичките права, а сите негови имоти беа...

Хутите нападнаа уште еден брод – Иран има целосна контрола врз Црвеното море

Командата на Хутите потврди дека денеска беспилотно летало на Хутите го погодило контејнерскиот брод Маерск Гибралтар во близина на брегот на Јемен. Не се знае степенот на штетата. Хутите продолжуваат да дејствуваат на доволно принципиелен начин што му овозможи на...

Одржани преговори помеѓу Венецуела и Гвајана за спорниот Ескибо регион

Република Венецуела распиша консултативен референдум за заземање став во спорот со Гвајана за територијата Есекибо, спор кој овие две држави го имаат наследено од колонијалните сили, Шпанија во случајот на Венецуела, Велика Британија и Холандија во случајот на Гвајана....

ОН: Помошта не стигнува до гладните во Газа

Луѓето во Појасот Газа изјавуваат дека се соочуваат со тешкост во добивањето на основни потреби, бидејќи се наметнати со високи цени за храна, каде што една конзерва грав им кошта 50 пати повеќе отколку обично. За да прехрани свои...

Левица со поддршка за протестот против насилието на министерот Јетон Шаќири во Чашка

Безаконското самоволие на министерот Шаќири ескалираше со гневни протести на населението од населба Чашка. Гневот на родителите се излеа врз ВД директорката Елена НИКОЛОВА, назначена од страна на министерот Јетон Шаќири откако ѝ ги одзеде на општина Чашка ингеренциите...

Левица: Прокиснатите кровови во Скопје Север се решаваат само на хартија

Загрижени граѓани од населеното место Скопје Север изминативе неколку денови не алармираа дека нивниот долгогодишен проблем, реконструкција на крововите на станбените згради општината го решава само на хартија. Проблемот на овие граѓани се јавува секогаш кога ќе има поголема количина...

Левица со кривична пријава до Џафери за фрлените амандмани за деловникот

Пратениците на Левица – проф. д-р Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесоа заедничка кривична пријава против претседателот на Собранието на Република Македонија – Талат Џафери, заради основано сомневање дека сторил кривично дело „Злоупотреба...

Жестоки реакции во јавноста откако синот на поранешен градоначалник на Гевгелија е пуштен да се брани од слобода за убиство

Симе Франгов, син на поранешниот гевгелиски градоначалник Иван Франгов е возачот кој смртно прегази пешак во Нов Дојран. МВР и Обвинителството не споделуваат што покажале крвните анализи кои се прават за да се утврди дали кај лицето имало присуство...

Светот обединет во поддршката за Палестина – усвоена резолуцијата во ООН

Резолуцијата повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот“, како и „сите страни да ги почитуваат своите обврски според меѓународното право, вклучително и меѓународното хуманитарно право, особено во однос на заштитата на цивилите“. Одбиени беа два амандмана од САД. „За“ усвојување на...

Последни