ДСП Ленка

Агонијата на палестинскиот народ

Пишува: Слободан „Боби“ Лазиќ, член на ЛО Аеродром и трудовиот сектор при политичката партија Левица Палестинската агонија има димензија на драматична приказна за еден народ што со децении се соочува со борбата за сопствениот идентитет, сопствената територија и основни човекови...

Ванковска: Пропаста на тендерот за Чебрен е мала победа на еден долг пат

Фејзбук статус на проф. д-р Билјана Ванковска Тоа што пропадна тендерот за Чебрен е мала, но симболична победа на еден долг пат. Огромна благодарност за експертската јавност која успешно укажа колку погубно за националните интереси ќе беше давањето на Чебрен...

Во Украина ќе се мобилизираат само сиромашните

Украинските власти размислуваат за ослободување од мобилизација (резервација) за одговорните за воена служба кои земаат голема плата. - известува Форбс Во моментов, резервациите се достапни само за вработените во бизнисите означени како „критични“. Според изданието, властите сега размислуваат за воведување...

Официјално – НР Кина ја има најмоќната морнарица во светот

Британија, која некогаш се фалеше дека владее со океаните испраќајќи воени бродови и извлекувајќи трговски преференции од Кина преку дипломатија со чамци, сега има два носачи на авиони, од кои едниот е трајно онеспособен, неколку уништувачи и фрегати и...

Анализа: Македонија ја очекува уште потешка 2024та година

2024 та стартува со прелеани ризици од 2023 – битката со инфлацијата продолжува. Економскиот раст повторно под ризик и од внатрешни и од надворешни фактори, пишува Порталб.мк. Извесните “двојни“ избори дополнително ќе го “зачинат“ економскиот амбиент – државата ќе “истура“ пари, бизнисот...

Победа за Македонија – Пропадна тендерот за изградба на Чебрен

Пропадна тендерот за Чебрен. Истече рокот во кој грчки Архиродон требаше да стави потпис на договорот за изградба на хидроцентралата. Банкарската гаранција со важност до 31-ви декември не е продолжена. Министерката за животна средина во телефонски разговор за Сител откри...

12.000 градежни работници заминале од земјава за една година

Синдикатот за градежништво и индустрија предупредува дека само минатата година од Македонија во странство си заминале околу 12.000 работници. Ова е загрижувачки податок, иако токму лани беше постигнат успех со потпишувањето на колективниот договор за вработените во јавниот сектор,...

Ослободете се од „бомбона бизнисот“ – вратете ја моќта кај граѓаните

Фејзбук статус на проф. д-р Дејан Трајковски Властите упорно им сервираат монополски бизнис за препродавање на електрична енергија и наплата на сметки на приватни компании, наместо државата самата да го работи тоа за своите граѓани. Токму сега, кога доаѓа времето...

Годината во Турција започна со мега про палестински протест

Десетици илјади луѓе денеска се собраа во Истанбул за да го одбележат почетокот на новата 2024 година со марш за Газа и да го осудат терористичкиот напад на ПКК од пред неколку недели, во кој загинаа повеќе од десет...

Дрин излезе од Зајас ама Зајас не од него

Пишува: Фросина ФАКОВА-СЕРАФИНОВИЌ Внукот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, Дрин Ахмеди, кој се прослави кога за без пари стана косопственик на трговскиот центар Соравија, вчера полицијата го фати со полн ѓепек пиротехнички средства. Од МВР кажаа дека синоќа на...

About Me

1503 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img