ДСП Ленка

АД Водостопанство наместо понудата со најниска цена, избрало три пати повисока понуда

Деновиве компанијата KAZ Group обелодени УШТЕ ЕДЕНскандал при јавните набавки во АД Водостопанство, нивната прес конференција ви ја пренесуваме во целост: Драги сограѓани, ни треба ваша поддршка вие кажете дали овде не е случаj на неконтролирано злоупотребување на народни...

САД активно размислува за воен напад на Јемен

Претставници на администрацијата на Бајден активно ги разгледуваат опциите за воен напад врз Јемен, откако Хутите поддржани од Иран, како и јеменската војска започнаа напади врз трговските бродови во Црвеното Море поврзани со Израел, како одговор на агресијата на...

Тутунопроизводителите го бојкотираат откупот на тутун

Иако официјално почна откупот на тутунот, на откупните пунктови нема достава на тутун. Тутунопроизводителите го бојкотираат откупот и не го предаваат тутунот на откупувачите, со барање истиот да се плати реално. Цената која им се нуди од 300 ден за...

Габриел: По уставните измени Бугарија ќе има нови барања кон Македонија за членство во ЕУ

Шефицата на бугарската дипломатија Габриел, истакна дека Бугарија ќе има нови барања кон Македонија на патот за членство во ЕУ, таа нагласи „Имаме и многу јасна позиција на Народното Собрание“. Со ова бугарската страна уште еднаш ги разобличи лагите...

Проблемите на тутунарите продолжуваат – Бојкот на откупот на тутунот

За жал проблеми има и кај тутунарите. Наместо со протести и блокади по улиците тие годинава го бојкотираат откупот на тутунот, незадоволни од ниските откупни цени кои се на ниво на ланските. Наместо да е спакуван во пакети и да...

Левица: Дипломатите на Османи се со „северномакедонски“ идентитет

Во официјално соопштение на македонската амбасада за одржана гала церемонија (организирана од дипломатскиот кор акредитиран во Норвешка), на чело со Амбасадорот Дритон КУЌИ, речиси цела недела стоеше придавката „СЕВЕРНОМАКЕДОНСКИ“. На ниту еден вработен во амбасадата или од дипломатскиот кор, не...

Отворено писмо до Димитар Ковачевски

Фејзбук статус на Проф. д-р Дејан Трајковски од Технички факултет Битола Почитуван г. Премиер, Ви благодариме на прашањето зошто во изминатите 40 години не била изградена реверзибилната хидроелектрана „Чебрен“, како и за можностa накратко да ги изложиме главните причини зошто токму...

Левица: Директорка на МОН блиска до Заев е одговорна за срамот со учебниците по математика

Последниот скандал со срамната математичка грешка повторно го разоткри неспособното работење на ПЕДАГОШКАТА служба при МОН, Секторот за учебници и педагошко советување и Оделението за одобрување на учебници. Педагошката служба при МОН е претворено во дувло на најматни зделки со...

Молчењето е соучешништво за Чебрен

Постапката за потпишување на штетниот договор за Чебрен, за кој инженерската фела, со подробни анализи покажа дека е многукратно штетен за Македонија, е во завршна фаза. Дури и ставањето на менторот на оваа криминална продажба на американската „црна листа“...

Поранешен командант на ОВК осуден на 22 години затвор

Мустафа беше уапсен од Специјалниот суд на 24 септември 2020 година, откако во јуни истата година беше потврдено обвинението против него. Првостепениот судски совет на Специјалниот суд на 16 декември 2022 година го прогласи за виновен за воени злосторства,...

About Me

567 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img