ДСП Ленка

Левица побара вонреден инспекциски надзор на УСЈЕ

Советниците на Левица во Советот на Град Скопје со писмено барање до Инспекторат на Градот Скопје и Сектор за заштита на животната средина, побараа вонреден инспекциски надзор над, по се изгледа, најголемиот индустриски загадувач на Скопје, цементарницата УСЈЕ! Сомнежите за...

Протест во село Бањица поради криминалниот Коридор 8 на „Бехтел и Енка“

Во знак на револт за тоа како се врши експропријација на земјиштето, жителите од селата Горна и Долна Бањица го блокираа регионалниот пат не дозволувајќи им на вработените во компанијата „Бехтел и Енка“ да работат на трасата на Коридорот...

Улогата на кинеските војници во Октомвриската револуција

Кога во 1917 година избувна Октомвриската револуција во Русија живееја околу 200000 Кинези. Многумина од нив ги вршеа тешките работи во индустријата и земјоделството и со задоволство се придружија на борбата против угнетувањето од земјопоседниците и капиталистите. Во Црвената армија...

Левица со видео докази за екоцид во Ѓорче Петров

Погледнете како Градоначалникот Стојкоски, во соработка со неговиот пријател и вработен во Општината, за бизнис интереси - го загрозуваат животот и здравјето на жителите и животната средина! - Се вели во соопштението на Левица - Ѓорче Петров

Левица со барање за вонредна седница во советотот на град Скопје поради не исплатени плати на работници

Работниците во друштвата основани од ЈП Паркови и зеленило Скопје - ФЛОРАКОМ ДООЕЛ и ЛУНА ДООЕЛ - веќе три месеци немаат земено плата. Работничките организации при овие две друштва, пред одржувањето на вонредната Седница на Советот на Град Скопје,...

Загина 25 годишен градежен работник во Центар

Работникот загинал утрово при пад додека работтел, а во Градската болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен без знаци на живот. На местото на трагичиот настан беа видливи знаците на несреќата, а работничкото палто, расрлени ракавици и заштитните шлемови се само...

Кина одби средба со Зеленски во Давос

Кина го одби барањето на Украина да се одржи средба во Давос меѓу кинескиот премиер Ли Чијанг, кој пристигна во Швајцарија за да учествува на Светскиот економски форум (СЕФ) и украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува „Политико“, повикувајќи се на...

Кинеска компанија измисли нуклеарна батерија

Кинеската компанија Бетаволт тврди дека развила револуционерна батерија која може да ги напојува паметните телефони импресивни 50 години без потреба од полнење. Поздравена како првиот минијатуризиран систем за атомска енергија во светот, нуклеарната батерија користи 63 нуклеарни изотопи спакувани...

Продолжуваат засилените напади на Западниот Брег

Продолжуваат засилените напади на Западниот Брег. Израелската војска соопшти дека го убила високиот палестински милитант, Абу Шалал, за кој тврдат дека планирал напади против Израелците во Ерусалим, финансиран и по инструкции од ирански извори. Од друга страна, палестинската Црвена...

Европа купува рекордно количество на руска нафта од индиски рафинерии

Увозот на рафинирана нафта од Индија од ЕУ порасна на рекордно ниво во 2023 година, истовремено со порастот на увозот на руска сурова нафта од Њу Делхи повеќе од двојно, на годишно ниво. Тоа значи дека потрошувачите во Европа...

About Me

1511 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img