ДСП Ленка

Советниците на Левица со иницијатива за бесплатен организиран превоз до ОУ „Његош“

Jа известуваме јавноста дека советничката група на Левица во општина Гази Баба поднесе Барање за ОРГАНИЗИРАН бесплатен превоз за учениците од населените места: Гоце Делчев, Идризово и Дрма кои учат во ОУ „Његош”. По интервенција на градоначалникот Стефковски, барањето...

Колонијалните злосторства на Белгија

Леополд II (1835-1909) сакаше неговата земја (Белгија) да се приклучи на лигата на европските империи, но белгиската држава одби да го финансира својот дел во скапата борба на западна Европа за Африка. Така, тие му ја препуштија задачата на...

Колонијалните злосторства на Германската империја

Германската империја беше официјално основана во 1871 година, а набргу потоа разви интерес за стекнување прекуокеански колонии. Мотивацијата за колонијална експанзија вклучуваше економски интереси, желба за стратешки поморски бази и потрага по престиж за да се совпадне со другите...

Колонијалните злосторства на Холандија

За време на колонијалниот период, Холандија, како и другите европски сили, беше вклучена во различни колонии, вклучувајќи ја и Индонезија. Еден значаен период во историјата на Индонезија е Холандско-индонезиската војна за независност (1945-1949). Овој конфликт настана додека Индонезија се...

Капитализмот ja убива љубовта: Марксистичка перспектива

Пишува: Климент Колоски, истакнат активист на политичката партија Левица Истражувајќи ја темата „Капитализмот ja убива љубовта“ од марксистичка перспектива, можеме да навлеземе во повеќеслојните димензии на овој концепт. Објективот на марксизмот дава увид во тоа како капиталистичките структури можат да...

Официјално соопштение на Хутите по смртоносното бомбирдарање на Западот

Американско-британскиот непријател, како дел од својата поддршка за продолжување на израелското злосторство во Газа, започна брутална агресија против Република Јемен со седумдесет и три рации, насочени кон главниот град Сана и гувернерите на Ходеида, Таиз, Хаџа. и Саада. Рациите...

Продолжуваат разрешувањата на директори по партиска линија

Коалицијата на СДС и ДУИ со партиска егзекуција продолжува да врши разрешување на способни и докажани директори ширум Република Македонија. Последна жртва е директорката д-р Елена Коваческа од Болницата за Кардиологија во Охрид. Имено, вчера во јавноста излезе вест за...

Косово со целосна поддршка на САД и Велика Британија во Јемен

Министерот за надворешни работи и дијаспора на таканареченото Косово на Фејсбук го сподели соопштението на ова министерство во кое се вели дека непријателите на мирот, стабилноста, безбедноста, демократијата, светскиот поредок и цивилизацијата се непријатели на сите. Во соопштението на...

Западот започна со бомбардирање на Јемен

Соединетите Американски Држави и Велика Британија започнаа агресија против Јемен преку воздушни напади на повеќе локации со борбени авиони и томахавки испукани од воени бродови. „Брутална агресија против нашата земја е во тек, за што тие апсолутно ќе платат“,...

Израел се суди за геноцид пред меѓународниот суд на правдата

Поради повеќемесечните sверски напади и терор над цивилното палестинско население во Појасот Газа, по иницијатива на Јужна Африка, покрената е постапка пред Меѓународниот суд на правдата во која се бара судот итно да дејствува „за да го заштити палестинскиот...

About Me

1511 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img