Трудов сектор

Што предвидува Левица во својата програма за правата на работниците?

Политичката партија Левица ја објави својата изборна програма за претстојните парламентарни избори. Во оваа сеопфатна програма, согласно идеолошката поставеност на партијата огромно внимание е посветено на работничките права. Изминатиот мандат, Левица со само двајца пратеници, успеа да спречи многу штетни...

Левица: Неспособното раководство на АД Водостопанство ги остави вработените без плата

Вработени во АД ВОДОСТОПАНСТВО сеуште немаат земено плата затоа што сметката на компанијата од неодмана е блокирана. Неспособниот менаџерски тим на чело со директорот Локман Љимани дозволиле Управата за Јавни Приходи да ја блокира сметката и да ги земе парите...

Работниците во ЈП Водовод и канализација остануваат на улица!

Управниот одбор на ЈП ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА , донесе одлука за прекинување на работниот однос на 54 работници со цел овие работници да се вработат на неопределено време во претпријатието. Оваа одлука е резултат на постоечките промени во политичката клима...

Уште еден работник животот го загуби на градилиште

Пред два дена, уште еден работник е жртва на градилиште при работа во необезбедени услови. Бизнисмените водени од желбата за пари поставуваат кратки рокови, штедат на средства за работа не ги почитуваат мерките за заштите и се тоа доведува...

Промената на личните докумeнти според Преспански е услов за отварањето на поглавја од ЕУ

Пишува: Александар Димитриевиќ – координатор на Трудов сектор на Политичката Партија Левица Според овој катастрофален договор од 2018 година промената на документите ќе започне при отварање на секое поглавје при релеватното поле во преговорите со ЕУ. Не само што не...

Левица: Жолтите синдикати се пазарат на штета на работниците

Реакција на трудовиот сектор при политичката партија Левица Претседателот на еден од синдикатите во железница, Тони Димовски, го прекина штрајкот откако прифатил еднократен надомест за вработените. Спротивно на волјата на вработените, кои излегоа на штрајк за поголеми плати и други...

Левица: Во Железница сѐ уште ја немаат исплатено јунската плата

Реакција на трудовиот сектор при политичката партија Левица Машиновозачите одлучија да го прекинат железничкиот сообраќај, како бојкот за доцнењето на јунската плата, која се’ уште не е во целост исплатена. Ова не е прв пат Македонски Железници да доцни со платата...

Левица: Врие и во Царина

Реакција на трудовиот сектор при политичката партија Левица Вработени во Царинската управа на 16-ти Јуни, за време на паузата, организираа предупредувачки протест барајќи зголемување на платата за 30 проценти.Во наредниот период, ако не се дојде до решение се најавува и...

Левица: Вработените во УЈП штрајкуваат, Бесими не сака ниту да ги прими

Реакција на трудовиот сектор при политичката партија Левица Протестот на вработените во УЈП кој започна минатата недела ќе продолжи и во наредните денови. Вработените бараат од министерот Фатмир Бесими да го потпише колективниот договор со кој се зголемуваат платите согласно...

Левица: СДС и ДУИ со европско знаменце изгласаа ропство

Реакција на трудовиот сектор при политичката партија Левица Денес Сообранието ги изгласа предложените капиталистички измени на Законот зa работни односи. Со изгласани измени работниците ќе можат по барање на работодавецот Бехтел и Енка да работат и по 12 часа дневно...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Социолошка анализа на „Нација во подем: Приказна за економското чудо на Израел“

Пишува: Кристијан Димков „Нација во подем Приказна за економското чудо на Израел“ е книга на Ден Сенор и Сол Сингер напишана...
- Advertisement -spot_img