Студенти

30 годишниот придонес на македонските власти кон иселувањето

Колумна на Андреј Куцуловски - Борец за социјална правда Последната анализа на Независниот Академски Синдикат покажа дека државната програма за стипендирање македонски студенти во странство, донесена од тогашниот премиер Никола Груевски, не дава резултати. Напротив, создава поголема штета на државата...

Мустафаоглу: Власта не си го ни одржува предизборниот поткуп кон студентите

Фејзбук статус на Дарја Мустафаоглу Оваа академска година ниту една рата од стипендиите на студентите не е исплатена. Од октомври - денар од стипендијата немаат добиено студентите. Ниту оној предизборен поткуп не си го одржуваат, па така финаниската помош за меѓуградски...

Црвена Младина: Продолжува насилната партизација во С.Д Пелагонија

До Црвена Младина од страна на загрижени студенти пристигнаа голем број на алармантни информации во однос на континуираната партизација на студентите во студентскиот дом „Пелагонија“. Поконкретно утре ќе се одржат студентски „избори“ каде што единствен кандидат и согласно тоа...

ДПМНЕ да се погледне во огледало за иселувањето на младите од Македонија

Деновиве во јавноста вирално стана видео од партиска трибина организирана од страна на ДПМНЕ на кое членот на Извршниот Комитет на партијата Маја Кадиевска јасно и гласно кажува колку таа, а со тоа и цело раководство на ДПМНЕ всушност го...

Интервју со Јован Јанев: Студентите се соочуваат со нехумани услови

Јован Јанев е студент на правниот факултет при УГД, има поминато два мандата во Универзитетското Студентско Собрание при УГД, борец за студентски права, еден од најдобрите млади оратори, ракометен голман и уште многу други работи. Имавме прилика да седнеме...

Движењето на студенти на правните факултети „Правда“ и денеска повторно повикува на протест

Соопштение на движењето на студентите од правните факултети „Правда“ Почитувани, Како студенти кои избравме да студираме на правните факултети во Македонија, не можеме да останеме рамнодушни пред долгата тенденција на постапки кои водат кон уништување на нашиот правен систем. Ние сме новата...

Студенти по право во понеделник излегуваат на протест против Кривичниот законик

Соопштение на Протест против амнестија со измените во Кривичниот законик Како студенти кои се запишале на правните факултети во Македонија, не можеме да останеме рамнодушни на постојаната тенденција и постапки кои водат до целосно упропастување на правниот систем. На Македонија и е...

Студентски отпор: Студентската борба во наредната година ќе биде пожестока

Соопштение на движењето Студентски Отпор При крај е уште една академска година, а ние како студенти во истата наместо фокусот да ни биде академското надоградување, моравме да се бориме со институциите за нашите основни права. Најпрво, Владата најави укинување на студентскиот...

Слабостите на елитното образование-Вилијам Дерезиевич

Додека предавав на Јејл, бев зачуден колку сите таму си личат еден на друг!? Речиси и да немаше хипици и рокери. Бубалиците не изгледаат толку „бубално“. Сите се тркаат за некаква ограничена елеганција. Слични како јајце на јајце. Најелитните...

Студентски Отпор: Пари за функционерите има – за студентите нема

Студентите од организацијата Студентски Отпор излегоа со остра реакција и критика кон владата дека грижата се покажува со дела а не со зборови. Ви ја пренесуваме нивната реакција во целост: Во ситуација каде што МОН и владата континуирано тврдат дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img