Путин

Путин во посета на Кина со цел продлабочување на стратешкото партнерство

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја посети Кина од 16 до 17 мај, при што ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг, објави во вторник Кремљ. Ова е прва дипломатска посета во странство на почетокот на новиот шестгодишен мандат...

Руската економија продолжува да расте

Руската економија продолжува да расте на почетокот на 2024 година, потврди денеска премиерот на Руската Федерација, Михаил Мишустин. Мишустин истакна дека растот е извесен и дека ништо не се променило во таа смисла. – Мерките што ги презеде Владата минатата година...

Виц на денот: ДУИ загрижена за победата на Путин во Македонија

Според Изборната комисија на Русија, за Путин гласале 88,1 отсто од руските граѓани кои живеат во нашата земја. Ова докажува дека руската политика е присутна, не се откажува и продолжува секој ден се повеќе да се обидува да го...

Учесниците на Светскиот младински фестивал создадоа вистински „град на светската младина“, вели Путин

Последниот фестивал со долга традиција, оваа година инициран од Русија, се одржува од 1 до 7 март 2024 година, на сојузната територија Сириус, која се наоѓа во Низините Имерети во близина на Сочи, регионот Краснодар. Фестивалот се одржува повремено од...

Путин: Украина одби да преговара со Русија

Владимир Путин: Украина одби да преговара со Русија, „морони, се ќе беше завршено одамна“ „Да ве потсетам дека се договоривме во Истанбул. Се договоривме <…> Еден ден подоцна ги фрлија сите договори во ѓубре. Сега тие јавно кажаа: „Да, бевме...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img