Левица

Мустафаоглу: Со сите сили ќе го спречиме овој катастрофален ДУП

Прес конференција на Дарја Мустафаоглу, советничка од редовите на политичката партија Левица во општина Ѓорче Петров Оваа пресконференција ја свикавме со цел да ја прикажеме реалната слика за ДУПот кој го актуализираше Левица. Односно за ДУПот градска четврт СЗ 16...

240 милиони профит за бетон, загаден воздух и руиниран водоснабдителен систем

Во сабота, (17.02.2024) на вонредна седница, советниците од ДПМНЕ во Советот на Општина Ѓорче Петров изгласаа катастрофален ДУП за градска четврт С3 16. Со овој ДУП ќе се дозволи изградба на: -21 кат (1 објект), -18 ката (1 објект), -16 ката (4 објекти), -14...

Јовановска: Вработените во ЈСП не смеат да зависат од внатерпартиските интереси на советничките групи

Денеска разговараме со најгласната советничка во Советот на Град Скопје, Катерина Јовановска која доаѓа од редовите на политичката партија Левица за актуелните теми поврзани со проблемите во ЈСП. Помина една година откако во советот на град Скопје не беше поддржана...

Левица му оддаде почит на партизанот Митко Пеџуклиски

Делегација од ЛО Левица - Кратово му оддаде почит на Митко Николов Пенџуклиски во чест на денот на неговото раѓање. Митко Пенџуклиски е македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ. Роден е на 17 февруари 1915 година...

Дарја Мустафаоглу обелоденува урбанистички геноцид во Ѓорче Петров

Советничката во Ѓорче Петров од редовите на политичката партија Левица, Дарја Мустафаоглу денеска обелодени низа случувања во врска со многу коруптивен и сомнителен ДУП, донесен на итна седница од страна на советниците на ДПМНЕ во општината. Имено советничката во 11...

Левица: Амбасадорите на Османи работат против Македонија

Македонската дипломатија, предводена од СДС и ДПМНЕ изминатите три децении, иако поради партизираноста ја следат бројни примери на прекршување на дипломатското однесување и компромитирање на имиџот на нашата држава, отсекогаш ги почитувала најстрогите правила на дипломатската служба. Но, по...

Широката коалиција СДС-ДПМНЕ го одби законот на Левица за адвокатско-директорската мафија

Претседателот на Левица проф. д-р Димитар Апасиев за Предлог-законот за изменување на Законот за нотаријат: „Немате осет за студентите, уште помалце ќе имате за адвокатите, бидејќи вашите најблиски партиски соработници се наполнија со пари преку овие закони коишто ги предлагаме...

Ванковска: ДПМНЕ да се бореше против промената на името колку што се бори против мене и Левица, уште ќе се викавме Македонија

Фејзбук статус на претседателскиот кандидат на Левица, Проф . д-р Билјана Ванковска Реторичко беше/е прашањето “заспиј ако можеш?” - и изморена од напорниот ден, си заспав, со мирна совест по еден убав и долг ден. Утрово ми јавуваат дека тие не...

Со 750 амандмани Левица блокира шверцерска албанизација на државното правобранителство

Денес, пратениците на Левица со 750 амандмани го блокираа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за државно правобранителство - по скратена постапка, каде спротивно на Амандман V од Уставот на Република Македонија и спротивно на препораките од Венецијанската...

Левица: Пратениците во неполн мандат извозеле над 68 милиони денари

По испратено барање за информации од јавен карактер од страна на координаторот на секторот Политички систем на политичката партија Левица, Кристијан Димков до Собранието на Република Македонија во однос на колку пари имаат пратениците земено по ставка патни трошоци,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Енормни поскапувања до 300 отсто на катастарските услуги – еве ги новите цени

Промена за пресметките во имотните листови при купување стан Ако до сега во имотен лист покрај квадратурата се пишуваа и...
- Advertisement -spot_img