Ленка

Изборниот систем нас не краде – ускратени сме за најмалку два пратеника

Донтовиот изборен модел, поделен во шест изборни единици, заедно со неколкукратно спроведуваниот геримандеринг на нивните граници, уште еднаш ги сруши темелите на демократијата и еднаквоста како уставни категории и овозможи легална изборна манипулација со гласачкото тело, што се покажува...

Уставниот суд ги укина криминалните ДУПови во Маврово

Фејзбук статус на адвокатот Драган Пешевски - Стари Уставен суд ги укина одлуките за прогласување на ДУП-овите (2001 – 2015) за Националниот парк Маврово, по иницијативата на адвокатската канцеларија Пешевски – Тимовски. Нема веќе дивеење во Маврово! Нов здив свеж воздух...

Апасиев: не ги слушајте лошите луѓе, нема паѓање во духот – сепак, ние ќе победиме!

Лидерот на Политичката партија Левица, проф. д-р Димитар Апасиев, со наравоучение преку ретроспективен приказ за тоа како низ годините партијата Левица но и левичарското движење во Македонија воопшто, надминувајќи ги сите пречки на патот, секогаш од нив излегувала посилна...

Ве покануваме на настан „Гласна Култура“ во Занаетчиски дом, Куманово

Ве покануваме на нашот настан од јавен карактер ГЛАСНА КУЛТУРА, кој ќе се одржи на 28.03.2024 (четврток) во Занаетчиски дом, Куманово. ГЛАСНА КУЛТУРА е културна иницијатива на движењето за социјална правда Ленка која има за цел да го обедини и...

Зошто е нужно синдикалното организирање на работниците?

Што претставува синдикално организирање? Синдикатот е самостојна, демократска и независна организација на работниците во која тие доброволно се здружуваат поради застапување, претставување, унапредување и заштита на своите економски, социјални и други поединечни и колективни интереси. Согласно Законот за работните односи (ЗРО),...

Зошто е важен македонскиот национализам?

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, проф. д-р Билјана Ванковска Национализам и националист станаа најозлогласените зборови во јавниот дискурс, иако секој пристоен речник ќе ви даде инакво објаснување. Но, освен што во научната (постсоцијалистичка) теорија на овој феномен му...

Ванковска за ТВ 24: Потребни се државници, а не марионети на странски амбасади

Во емисијата Аргумент плус на ТВ 24 професорката Билјана Ванковска претседателски кандидат на Левица. За да може да се кандидира, Ванковска мора да собере 10.000 потписи. Вели дека државата е во очајна состојба, а народот е осиромашен. Според неа,...

Сенароден бојкот поради срамната одлука на владата маркетите да работат и утре

Движењето за социјална правда ЛЕНКА повикува на СЕНАРОДЕН БОЈКОТ во недела како знак на солидарност со најобесправените и најексплоатирани работници во маркетите кои благодарение на однародената и капиталистичката власт на СДС и ДУИ ќе бидат приморани да работат и...

Индустриското производство во Македонија со пад од 5.1%

Индустриското производство во август годинава во однос на август минатата година е намалено за 5,1 процент, а во периодот јануари – август годинава во однос на периодот лани е зголемено за 0,3 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за...

Агенции за обезбедување – злосторнички здруженија?

Јавна тајна е дека, покрај наводните заложби на владата за унапредување на стандардот на граѓаните, работничките права на вработените во приватниот сектор кои се утврдени со закон воопшто не се почитуваат. Но можеби најлошиот дел е тоа што работниците...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img