Газа

Режим на еврејска супремација од реката Јордан до Средоземното Море:Ова е апартхејд [Втор дел]

В. Ограничување на слободата на движење на Палестинците Израел им дозволува на своите еврејски и палестински граѓани и жители слободно да патуваат низ целата област. Исклучоци се забраната за влез во Појасот Газа, која ја дефинира како „непријателска територија“ и...

Режим на еврејска супремација од реката Јордан до Средоземното Море:Ова е апартхејд [Прв дел]

Повеќе од 14 милиони луѓе, приближно половина од нив Евреи, а другата половина Палестинци, живеат меѓу реката Јордан и Средоземното Море под единствена власт. Вообичаената перцепција во јавниот, политичкиот, правниот и медиумскиот дискурс е дека во оваа област функционираат...

Левица со иницијативи во советите за хуманитарна помош за Палестина

Застрашувачки се информациите од Газа, каде за неполн месец, само според официјалните статистики се убиени над 5.000 деца, додека античовечките дејствија продолжуваат секојдневно. Бројката на повредени се претпоставува дека е неколкукратно поголема, но за нив нема ниту лекови, ниту...

Апасиев: Газа не е гробница на илијадници дечиња – Газа е гробница и на човештвото

Претседателот на Левица - проф. Димитар Апасиев, по однос на Предлог-Декларацијата за солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација: Cметаме дека ние не треба да бидеме ноеви, да си ја пикаме главата во песок и да не проговориме...

Познатата писателка Ведрана Рудан до Урсула Фон Дер Лајен – Која си ти бабо?

Во интервју за српската утринска емисија на телевизијата „Прва“ познатата хрватска писателка Ведрана Рудан говореше „без влакна на јазикот“ во однос на нејзините ставови за актуелните политички случувања, од глобално и локално ниво. „Државата Израел е фашистичка земја, тупаница на...

Изјава на политичкото крило на Хамас за вчерашниот терор

„За ескалацијата на ционистичката агресија и тероризам и обидите за упад на нејзината поразена армија Ескалацијата на ционистичкиот непријател на неговите ужасни масакри и геноцидна војна, под превезот на темнината, против домовите на беспомошните луѓе во Појасот Газа, со...

Зошто Кина гласаше против нацрт-резолуцијата во советот за безбедност на ОН за Израел-Палестинскиот конфликт?

Причините дадени од кинескиот амбасадор во ОН, Џанг Јун Кина во никој случај не е рамнодушна кон страдањата на луѓето во Газа. Она што Кина се противи е што нацрт-резолуцијата селективно избегнува да се повикува на основните причини за актуелната...

Русија испрати 27 тони хуманитарна помош за Палестина

Русија испрати 27 тони хуманитарна помош за цивилите во Појасот Газа, што ќе биде транспортирана од Египет, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации. Специјален авион полета од аеродромот во Раменскоје во близина на Москва за Ел-Ариш во Египет. Руската хуманитарна...

Најголемиот концетрационен логор во светот

Пишува: Ивана Котлар Појасот Газа грубо може да се спореди со Варшавското гето или Терезиенштад, денес Терезин во Чешка. Речиси два милиони луѓе набиени на 365 km², живеат под воена и економска блокада од страна на Израелците. Целата област е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Четвртина од буџетот за 2024 планиран со нови задолжувања

Во собраниска процедура влезе Предлог Буџетот на Република Македонија за 2024 година, кој ќе тежи 5,5 милијарди евра. Првата...
- Advertisement -spot_img