Газа

Србија испраќа хуманитарна помош во Газа

Србија испрати 900 тони хуманитарна помош во вредност од три милиони евра за Палестина, соопшти денеска Владата во Белград. Дел од храната, водата, медицинската опрема и шаторите за сместување на семејствата итно се испраќаат во Египет со авион во петок...

Русија и Кина го поддржаа а САД го блокираше барањето на Палестина за полноправно членство во ОН

Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се препорачува на државата набљудувач Палестина да добие полноправно членство во Обединетите нации. Со 12 гласа против, еден против и два воздржани, Советот не усвои нацрт-резолуција со...

Иран во ОН: Западот го штити Израел од геноцидот во Газа, а го напаѓа правото на Иран за самоодбрана

Обраќање на иранскиот претставник во ОН „Иран постојано предупредуваше за последиците од злонамерните активности на режимот врз регионалниот и меѓународниот мир и безбедност. Иран покажа максимална воздржаност. Сега е време окупаторскиот режим да сноси целосна одговорност за својот последици“. „Веќе...

Над 33 000 убиени во геноцидот во Газа

Бројот на убиени во смртоносната офанзива на Израел на Појасот Газа од 7 октомври 2023 година достигна 33.482, потврдија денеска медицински извори во Газа, јавува палестинската агенција ВАФА. До денеска се регистриани најмалку 76.049 ранети. Само во последните 24 часа загинале...

Израел се повлекува од јужна Газа, следуваат преговори во Каиро

Окупациските сили на израелската армија се повлекоа од јужните делови на Појасот Газа пред почетокот на новата рунда индиректни преговори со Хамас во Египет. Пред да се повлече, израелската армија прогласи победа во Хан Јунис, град во кој борбите...

Кина: Сакаме да одржуваме добри односи со Хамас

Хамас е дел од палестинското национално ткиво и Кина е заинтересирана за одржување на односите со движењето, изјави вчера претставникот на Министерството за надворешни работи на Пекинг Ванг Кеџијан за време на средбата со шефот на политичкото биро на...

Настан: „Од срце за Газа“ во Котур

На 25.03.2024 (понеделник) 18 ч. КОТУР Кафе и Филм ве поканува на хуманитарен настан за собирање донации за помош на погодените од окупацијата на Палестина и геноцидот во Газа Ова што го сведочиме во Газа не е хуманитарна криза, туку...

„Слободна Палестина“ извикува американски војник додека се самоубива

Во декември 2023 година, Рејчел Кори, исто така, се разнесе во знак на протест против геноцидот во Газа. Во неделата попладне, активен американски војник се самоуби пред израелската амбасада во Вашингтон во знак на протест против геноцидот во Палестина. На видеото...

Израел организира конференција за окупација и населување на Газа

Илјадници учесници се очекува да присуствуваат на „Конференцијата за победа-враќање во Газа“ следната недела, вклучувајќи министри, рабини, јавни личности и членови на израелскиот парламент од сегашната коалициска влада. Според израелскиот весник „Хаарец“, настанот, кој ќе се одржи следната недела,...

МСП не му нареди на Израел прекин на огнот во Газа

Меѓународниот суд на правдата (МСП) ја донесе својата одлука за вонредните мерки што ги побара Јужна Африка во случајот за геноцид против Израел поради војната во Појасот Газа. Судот откри дека постои основа да се продолжи со случајот против...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img